Sinirsel Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Sinirsel Hastalıklar, Belirtileri ve Tedavisi

İnsanların uzun ve kötü bir duygusal süreçten geçmesi sonucu sinir hastalığına yakalanabilirler. Depresyon, suçluluk hissi, çabuk sinirlenme ve kaygı gibi olumsuz duygular kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Yaygın olarak görülen sinirsel hastalıklar, hızlı yaşam alışkanlıkları nedeniyle ve bu yaşam tarzına uyum sağlamakta zorlanan vücudun buna tepki göstermesi ile oluşmaktadır. Sinirsel hastalıklar genellikle, sinir sisteminde meydana gelen hastalıklar ile karıştırılabilmektedir. Sinir sistemi hastalıkları, kişinin beyninde, omuriliğinde ya da beyinciğinde meydana gelen hasarlar nedeniyle olmakta iken, sinirsel hastalıklar kişinin daha çok duygusal yönünü etkilemektedir. Kişilerin yaşantılarının işleyişine ve kişilerle olan ilişkilerine göre değişiklik gösteren buy hastalıklar her yaş grubunda görülür. Genellikle ağır travmalar yaşamış ve aile yaşantısı bozuk olan insanlarda sinirsel hastalıkların görülme riski daha fazladır. Çevresel faktörler ile uyku düzeni bile bu hastalıkları tetiklemektedir. İlk zamanları çok önemsenmeyen sinirsel hastalıklar ileriki dönemlerde birçok probleme yol açmaktadır.

Sinirsel Hastalıkların Belirtileri

l Anksiyete,

l Kızgınlık,

l Depresyon ve üzgün olmak,

l Kendini ifade edememe,

l Gaipten sesler duymak,

l Kafa karışıklığı,

l Uyuşukluk,

l Hiçbir şeyden mutlu olamama,

l Zorla ya da düşünmeden hareket etmek,

l Rahatsız eden birtakım düşünceler,

l Negatif düşünceler,

l Agresif olmak,

l Toplum içinde uygun olmayan davranışlar sergilemek, sinirsel hastalıkların belirtileri arasındadır.
Sinirsel Hastalıkların Tedavisi

Sinirsel hastalıklar psikolojiye bağlı olarak geliştiği için, sinirsel hastalıkların tedavisi psikolojinin normal hale gelmesi ile olur. Bu hastalıkların tedavisinde psikoterapi ve psikiyatri yöntemleri kullanılmaktadır. Sinirsel hastalığı olduğundan şüphelenen kişiler EMG testi yaptırmalıdırlar. Bu test ile kişinin ne tür bir sinirsel hastalığı olduğu kolaylıkla anlaşılabilecek ve tedavi süreci de rahat bir şekilde yapılacaktır. Bunun yanı sıra, kişilerin sinirsel hastalıklar hakkında bilgilendirilmesi ve bu hastalıklarında diğer hastalıklar kadar önemli olduğunun anlatılması gerekir.

EMG Testi

EMG testi olarak bilinen bu testte sinir ve sinir kökleri elektriksel yöntemlerle incelenmektedir. Bu test genellikle çevresel sinir sistemi hastalığı teşhislerinde kullanılarak hastalığın derecesi ve tedavi süreci belirlenir. İki aşamalı olarak yapılan bu testte çevresel sinir sistemi ve kas sistemi incelenir. Bu iki aşamanın birinin mi yoksa her ikisinin mi yapılacağına doktor karar verir. Çevresel sinir sistemi ölçümü yapılırken elektrik akımından faydalanılır. Bunun için hastanın çeşitli yerlerine elektrotlar takılır. Kas sisteminin ölçülmesinde ise yine elektrotlar kullanılır. İlkinden farkı elektrotların kasların içine yerleştirilmesidir.

Sinirsel Hastalıkların Çeşitleri

Sinirsel hastalığı olan kişilerin hangi gruba girdiğinin bilinmesi tedavi sürecini de hızlandırır ve diğer hastalara göre daha hızlı başarı elde edilir. Anksiyeti, kaygı hastalığı olarak da bilinmektedir. Panik atak ve göğüs ağrıları ile birlikte görülen ve aşırı endişe verici bir hastalıktır. Depresyon ise kişilerin kendisini sürekli kötü ve mutsuz hissetmesi durumudur. Çatışmaya ve kavgaya meyilli kişiler de ayrı bir grupta incelenir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.