Sinir Sistemi Hastalıkları Belirtileri Ve Tedavisi

Sinir Sistemi Hastalıkları, Belirtileri Ve Tedavisi

Nöronların hareketleri ve zayıflaması gibi nedenlerden kaynaklı olan bu hastalıkların bir çok çeşidi bulunmaktadır. Hepsinin tedavisinde öncelikli olarak bilişsel terapi yöntemleri kullanılmaktadır. Sonrasında hastalığa uygun olan diğer yöntemler kullanılır.

Sinir Sistemi Hastalıkları

1. MS (Multipl Skleroz)

Omurilik ve beyinde veri aktarımına ve mesaj taşımasına yardım eden sinir hücreleri yer almaktadır. Bu sinir hücrelerin çevresini saran Miyelin kılıfları zarar gördüğünde, bu bölge işlevini yerine getiremediği için Multipl Skleroz adı verilen sinir hastalığı görülmektedir. Bu hastalığın tam nedeni bilinmemekle beraber, miyelin kılıfı bağışıklık sisteminden gelen bazı durumları düşman olarak algılar ve zarar görür. Bu sebeple beyinden gelen emirler, doğru algılanmaz ve yanlış yerlere gider. Bunun sonucunda kişilerde körlük, vücudun bir çok organında güçsüzlük, yürümenin ve duruşun bozulması, konuşma problemleri, kekeleme ya da peltek konuşma gibi durumlar da ortaya çıkar.

MS tedavisi için beslenme oldukça önemli. Düzenli beslenip, alkol ya da sigara gibi bağımlılık yapıcı maddeleri tüketmemek, uykunun düzenli olması da kişide atak oluşumunu engellemektedir. İlaçlarla beraber psikolojik tedaviler sayesinde olumlu sonuçlar elde ediliyor.

1. Alzheimer

Unutkanlık olarak adlandırılan Alzheimer hastalığı, zamanla çok ileri seviyelere çıkabilmektedir. Bu o kadar üst seviyededir ki, bir gün uyandığınızda eşinizi, işinizi ya da kendinizi bile unutabilirsiniz. Beynin depolama, kodlama ve hafıza gibi işlevlerinin kaybolmasıdır. Beyin içerisinde bulunan bir madde olan asetil kolin, azaldığında bu durum ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda genetik dayanakları da bulunuyor. Bu hastalığın tedavisi olmamakla birlikte düzenli olarak beyin egzersizleri yaparak ya da beyin zorlayıcı bulmaca çözülerek, oluşumu engellenebilir.

1. Parkinson

Yaşlı kesimde görülen Parkinson hastalığı, yavaş yavaş ilerlemekte ve kişiye zarar verici etkileri olmaktadır. Özellikle 60 ve üzeri yaşlarda görüldüğü saptanmıştır. Dopamin adı verilen maddenin beyinde eksilmesi ve nöronların zamanla yok olması sonucu ortaya çıkar. İşlevini yerine getiremeyen beyin zamanla mesaj aktarım özelliğini de kaybetmeye başlar. Sinir hastalığı belirtileri arasında unutkanlık, vücut titremesi, eskiye göre daha yavaş hareket etme gibi durumlar görülmektedir. Günümüzde net bir tedavi yöntemi olmamasına karşın, dopamin arttırıcı ilaçlar tedavide kullanılmaktadır. Hiçbir şekilde düzelme olmuyorsa cerrahi yöntemlere de başvurulabilir.

1. Depresyon

Tedavi edilebilir ancak ciddi mücadele gerektiren bir ruhsal hastalıktır. Bu sinir hastalığı, bazen gizli bir şekilde görülür ve kendini ortaya çıkarmaz. Depresyon belirtileri arasında hiçbir şeyden zevk alamama, içe kapanık yaşama, konuşmak istememe, uyku bozukluğu gibi bir çok problem görülmektedir. Bu hastalığın kaynağı psikolojik ya genetik olabildiği gibi, çevresel boyutu da olabilmektedir. Sinir hastalığı tedavi yöntemleri için öncelikli olarak Bilişsel terapi yöntemleri kullanılıyor. Bunun yanında psikoterapistler tarafından verilen bazı rahatlatıcı ilaçlar ve bazı fizyolojik teknikler de tedavi sürecinde kullanılıyor.