Sinir Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Vücuttaki sinir sistemi kafa, beyincik, beyin, omurilik ve çevre sinirlerden meydana gelen bir sisteme verilen isimdir. Bu alanlarda meydana gelen hastalıklar sinir sistemi hastalıkları olarak adlandırılır. Sinir sistemi vücuttaki organları ve damarları doğrudan etkilediğinden dolayı bu tarz hastalıklar tüm vücudu etkisi altına alabilir. Bu hastalıklara sahip olan insanlar yalnızca kendilerine değil çevrelerine de zarar verirler, sosyal yaşamları olumsuz etkilenir ve sağlıklı ilişkiler kurmakta zorluk çekerler.

Sinir sistemi kendi içerisinde otonom, periferik v merkezi sinir sistemi olmak üzere üç bölüme ayrılır. Bu bölümlerin olumsuz etkilenmesi sonucunda gelişen sinir hastalıkları farklı nedenlerden ötürü ortaya çıkabilir. Sinir sistemini etkileyecek olan durumlar fonksiyonel ya da yapısal olarak görülebilir.

Sinir Hastalıkları Nedenleri

Sinir hastalıklarının nedenleri oldukça çeşitlidir. İnsanların kullandıkları bazı ilaçların sinir hastalıkları yapma yan etkisi vardır. Panik atak ya da depresyon geçiren kişiler bu süreçte normalden daha sinirli hale gelir, bu da devamlı şekilde sinir hastalığına sebep olur. Hayatında stresi çok olan, her şeyi kafasına takarak kendini yıpratan, takıntılı bünyeye sahip olan kişilerde sinir hastalıkları daha sık görülür. Bazı insanlar ise duygularında aşırı derecede iniş çıkışa sahiptir. Yaşanan bu düzensizlik zaman içerisinde sinir hastalığına sebebiyet verebilir. Her durumun altında bir neden arayan, fazla şüpheci davranan, şiddetli öfke patlaması yaşayan kişilerde de sinir hastalıkları yaygın olarak görülür.

Sinir Hastalıkları Belirtileri

Sinir hastalıkları belirtileri hastaların psikolojik durumuna, yapısına, savunma mekanizmasına göre farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Genel olarak görülen belirtilere bakıldığında aşırı sinirlilik, çarpıntı, aşırı anksiyete, kolay ağlama, fobi, aşırı duyarlılık gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda içine kapanıklık ve insanlarla olan ilişkilerini terk etme olabilir. Farklı duygu halleri yaşayan kişiler kendi durumlarını denetleyemez hale gelir. Bu tarz hastalıkların belirtilerinin arasında histerik belirtiler de yer alır. Yani karıncalanma, uyuşma, hafıza kaybı, bayılma ve geçici felçler meydana gelebilir. Sinir hastası olan insanlarda depresyon belirtileri de görülebilir. Eğer belirtiler psikotik nitelik taşıyorsa bu durumda konuşma bozukluğu, gerçeklik duygusunun kaybı, düşüncelerde bozukluk, hezeyanlar gibi haller yaşanabilir. Belirtiler bu yönde olduğunda hastalık akıl hastalığı sınıfına girmektedir.

Sinir Hastalıkları Ve Tedavisi

Sinir hastalıkları belirtileri ortaya çıkmaya başladığı zaman hiç vakit kaybetmeden hastaneye gidilerek uzman doktora muayene olunmalıdır. Yapılan muayenenin ardından hastanın durumuna göre ilaç tedavisi yapılabilir. Bazı hastalarda ise PDR yardımı ile terapi şeklinde tedavi uygulanabilir. Hastalarla iletişim kurularak hastalığın atılmasına yardımcı olunur. Sinir hastalarını daha sakin bir hale getirmek için sakin bir ortam tercih edilir. Bunun için güneşli, yeşilliğin bol olduğu ya da deniz kenarı gibi ortamlara gidilebilir. Buna ek olarak bazen hastalara sakinleştirici müzikler dinletilerek rahatlamalarına yardımcı olunur.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.