Simetri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Simetri hastalığı yada takıntısı obsesif kompulsif bozukluk OKB probleminin bir türüdür. Simetri hastalığı sorununa sahip kişilerin çevrelerindeki objelerin sırası veya düzeni ile ilgili takıntıları vardır. Simetri hastalığı olan kişiler objelerin gelişigüzel dağılmış olmalarından rahatsız olurlar. Bununla ilişkili olarak nesnelerin simetrik görünmüyor olması da onları rahatsız eden olgulardır. Duruma müdahale etmeye uğraşıp düzen ve tertip sağlamaya çalışırlar.

Bu tarz olaylar sadece kişilikle alakalı değildir. Simetri hastalarının başka obsesif-kompulsif rahatsızlıklar gibi kaygı bozukluklarına da sahip olmaları ihtimali daha yüksektir. Bu tip hastalıkların genleri, kendilerini erken yaşlarda belli edebilirler. OKB hastalarının çocuklarında simetri hastalığını yaşama saplantısı, yaşama ihtimali daha yüksektir.

Simetri Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Obsesif kompulsif bozukluk ve obsesif kompulsif kişilik bozukluğu birbirine çok yakın belirtiler gösterebilir. Aralarındaki ince ayrım şudur ki obsesif kompulsif kişilik bozukluğu hastaları düşüncelerinden dolayı kendilerini strese sokmaktan rahatsız olmazlar. Hatta onlarınkine takıntı bile denmez. Ama simetri hastalığı olan insanlar takıntılarından dolayı kendilerini çok rahatsız hissedebilirler.

Simetri hastalığı olan kişiler aynı zamanda endişeleri ile harmanlanmış hayaller üretebilirler. Mesela her şey yerli yerinde olmazsa annelerinin kaza geçirebileceğini inanırlar. Kör kelimesini duyduklarında ”Sen kör değilsin.” demezlerse kör olacaklarını bile düşünebilirler.

Saplantıya teslim oldukça saplantı beslenir. Daha güçlü ve sık aralıklarla gelmeye başlar. Bir kere söylenmiş ”Ya öyleyse…” sözüyle gelen takıntılar yüzlerce farklı büyülü hayaller haline dönüşebilir. Buna ”OKB’nin büyüyen kartopu” etkisi denir. Bir şeylerin ters gitmiyor olduğu konusunda tatmin olmazlar. OKB hastası olmayan Insanlarda simetrik tasarımları tercih edebilirler. Ancak simetri hastalığı olan bir birey, herhangi bir maddenin yüzeyinin bir tarafı çizilirse diğer tarafını da aynı miktarda çizmedikleri sürece kendini rahatsız hissedebilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluklarının Nedenleri Nelerdir?

OKB hastalarının kaynağı her ne kadar tam olarak anlaşılamamış olsa da iki tane ana teori vardır.

Biyolojik faktörler: Beyinde bulunan bazı anormallikler OKB hastalığına neden oluyor olabilir. Yapılan araştırmalara göre beyin ameliyatı geçiren hastaların bazılarında OKB hastalığının belirtilerinin azaldığı gözlenmiştir.

Serotonin teorisi: Düşük serotonin hormonu seviyesi OKB hastalığını tetikliyor olabilir. Serotonin hormonunun miktarını arttıran ilaçlar tüketen bazı OKB hastalarında belirtilerin azaldığı görülür.

Diğer risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir.

1. genetik yatkınlık

2. doğum sonrası dönem

3. çevresel stresler

4. tacize uğramak

5. hastalıklar

6. çocuk doğurmak

7. evde ve yaşam koşullarında değişiklikler yapmak

Simetri Hastalığı Tedavisi Nasıl olur?

Simetri hastalığı için iki tip tedavi yöntemi vardır. Bunlar yüzeysel olarak ilaç ve terapi yöntemleridir. Özellikle serotonin seviyesini yükselten ilaçlar, tedavi sürecinde ilerleme kaydetmeyi sağlayacaktır. Nedeni ise depresyon hastalığından ziyade simetri hastalığı olan kişilerde serotonin seviyesi daha düşüktür. Bu yüzden antidepresan ilaçlar tercih edilir.

Terapi yönteminde ise olumsuz düşüncelerin yerine olumlu düşüncelerin oturtulması sağlanır. Kendime güveniyorum, kendime inanıyorum, yapabilirim tarzı cümlelerle kişiye olumlu telkin verme yöntemi öğretilir. Tehdit altında hissetmekten çıkartmaya çalışılır.