Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezası Nedir

Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası, her yıl en sık sorulan sorulardan birisidir. Kaçak olarak işçi çalıştırmak, işverene pahalıya mal olmaktadır. Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası nedir? diye merak edenler, aşağıdaki yazımızdan, son belirlemelere göre, 2017 yılında kaçak işçi çalıştırmanın cezası hakkında ayrıntılı bilgi alabilir.

Ülkemizde, asgari ücretin artmasıyla birlikte, bazı işverenlerin, işçi maliyetinden kurtulmak amacıyla, kayıt dışı işçi çalıştırdığı iddia edilmiştir. Bu durumun önüne geçmek amacıyla SGK, belirli periyodlarla yaptığı denetimleri sıklaştırdı. Sigortasız işçi çalıştırdığı belirlenen işletmeler, yüksek oranda para cezası ve ek yaptırımlarla cezalandırılmaktadır. Kayıt dışı işçi çalıştırmanın cezası, asgari ücret üzerinden belirlenmektedir. Asgari ücret arttığında, uygulanan ceza oranı da artış göstermektedir.

Sigortasız işçi çalıştıran kurumların artmasıya, cezalar ağırlaştırılmıştır. Kaçak işçi çalıştıran bir işverene, işçinin maaşı hesaplanırken göz önünde bulundurulan her ölçüt için 2 asgari ücret olmak üzere, toplamda 38 asgari ücret para cezası kesilmektedir. Yani işveren, çalıştırdığı işçi için, işe alım evrakları düzenlememiş, çalışanı maaş bodrosunda ve aylık hizmet belgesinde göstermemiş ve SGK’ya işçi için, işe giriş bildirgesi vermemiştir. İşçi, yasal olarak çalıştırılırken kullanılan bu maaş hesaplama ölçütleri, yasadışı işçi çalıştırırken kullanılmadığı için, bu ölçütlerin hepsine 2 asgari ücret ceza kesilmekte, gerekli hesaplamalar sonrasında da, işverenin ödeyeceği para cezası 38 asgari ücret(49 bin lira) oranında olmaktadır. Bu yüksek oranda para cezası haricinde, işverene ek yaptırımlar da uygulanmaktadır.

-Kaçak işçi çalıştıran işveren, teşvik primlerinden faydalanamamaktadır.

-Eğer işçi iş kazası geçirmişse, işverene, işçinin ailesini geçindirecek miktarda tazminat yansıtılmaktadır.

-İşveren, işçinin kıdem ve ihbar tazminatını ödemektedir.

-İşçinin mesleki bir hastalığı varsa, bunun gereken tüm masrafları da, işverene ödetilmektedir.

-İşçinin sigortasız çalıştırıldığı süre dahilindeki sigorta primleri, gecikme faizi ile birlikte işverenden tahsil edilmektedir.

Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası işletmeler arasında farklılık gösterir mi?

SGK tarafından, sigortasız işçi çalıştıran kurumlar, detaylı bir incelemeye alınmaktadır. Cezanın miktarı veya türü, işçinin ne kadar süredir kayıt dışı olarak çalıştırıldığına ve işletmenin faaliyetlerine göre belirlenmektedir. Daha fazla kar etmek için, sigortasız işçi çalıştıran işletmeler, bunun tespiti halinde, kaçak işçi çalıştırarak edeceği kardan, çok daha fazla zarar etmektedir. Yasadışı yollarla işçi çalıştırarak haksız kazanç sağlamaya çalışanlara ve başkalarının haklarını ihlal eden işverenlere karşı, halkın da duyarlı olması istenmekte, sigortasız işçi çalıştıran kurumların farkedilmesi halinde SGK’nın 170 numaralı hattına gerekli bildirimlerin yapılması için çağrıda bulunulmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.