SERVİKS KANSERİ RAHİM AĞZI KANSERİ

SERVİKS KANSERİ NEDİR?

Bayanların üreme organlarından dolayı özellikle rahim bölgelerinde oluşan kanser türlerindendir. Bayanların rahim ile vage isimli bölümün birleşiminde iyi huylu veya kötü huylu olan tümörler oluşabilir. Genelde rahmin alt bölgesinde olan kanser türlerindendir. Servikal kanserler olarak belirtilen kanser türlerinden oluşan kansere genelde virüslerden ve hastanın rahim bölgesinde oluşan iltihaplanmadan dolayı meydana gelir. İlgili kanserler için genelde Smear testi yapılır. Erken tanı tedavisinde çok etkili olan bir testtir.

SERVİKS KANSERİ RAHİM AĞZI KANSERLERİN GELİŞİM SÜREÇLERİ

Üreme sisteminde oluşan mikropların ilgili bölgeyi belirli zamanda sarması ile meydana gelen kanserdir. Genelde rahimde oluşan boşluklarda meydana gelir. Özellikle cinsel ilişkilerden sonra meydana gelen kanserdir. Rahimde oluşan üreme organında meydana gelen mikrop olmasından dolayı epriteli dokuların aşırı derece zarar görmesi muhtemeldir. Rahim ağzı olan bölgeleri bir çapa gibi saran ve çok katlı yapısal adenom kanser türlerinden meydana gelen kötü huylu tümürlerdir.

SERVİKS KANSERİ YAYILIRMI?

İlgili kanserin rahim ağzı bölgesine yerleştikten sonra diğer organlara yayılması ne yazık ki olabilir. Rahim ağzı bölgesinde oluşan lenf damarları da olmasından dolayı diğer kanser türlerinde olduğu gibi ilgili kanser de metastaz yapabilir. Genelde böbreklere ve idrar kısımlarına doğru yayılır. İlerleyen dokulara doğru giden kanserin türü genelde kötü huylu olan tümörlerdir. Rahim ağzı bölgesinden yavaş yavaş ilerleyen kanser türüdür. Diğer kanserler gibi çok hızlı ilerlemez. Genital bölgelerinde çok iyi temizlenmesini gerektiren kanser türüdür.

RAHİM AĞZI SERVİKS KANSERİ BELİRTİLERİ

İlgili kanser türlerinde ilk dönemde hastalar genelde şikâyet yaşamazlar. Daha sonrasında ilgili bölgede kadın üreme organında oluşan yanma ve ağrılı dönemler bulunur. Cinsel ilişkiden sonra sürekli yaşanan kanamalar en büyük belirtisidir. Erken evresinde yakalanan kişilerde ağrı bile olmaz. Rahim ağzı kanser türlerinde ilişkiler sonrasında leke tarzında kanamalar meydana gelir. Doktorların Postcoital kanama olarak adlandırdıkları problemlerle kendini gösteren kanser türüdür.

RAHİM AĞZI KANSERİNDE TANI KOYULMA AŞAMALARI

Eğer hasta erken döneminde bu kanser türüne yakalanırsa Pap- Smear testi dediğimiz testler ile birlikte durum tanısı belirlenir. Cinselliği aktif olarak yapan kadınların bu testi muhakkak yaptırmaları gerekir. Servisk kanserde genelde ilgili kanal bölgeden kadınların çok fazla kürtaj yaptırdıkları da gözlemlenmektedir. İlgili bölgeden patolojik çalışmalar için parça alınır parçalar patolojik çalışmaları için laboratuvara gönderilir ve kanser türü belirlenir.

RAHİM AĞZI KANSERİNDEN KORUNMA YÖNTEMLERİ

Son zamanlarda özellikle Amerika’da geliştirilen rahim ağzı kanser koruma aşısı çıkartıldı. Kişi bu süreçte bağışıklık sistemini güçlendirici ek gıdalar kullanarak bol miktarda protein almalıdır. Hastalara uygulanan kemoterapi le başarı sağlandığı da gözlemlenmektedir. Fakat çevre dokulara yayılan kötü huylu kanserler içinde iyileşme süreçleri çok zordur. Cerrahi işlem gerektirebilir. Işın tedavisinde yapılması gerekir. Bu hastalığı olan kişilerde E6 ve E7 vitaminleri önerilmektedir.

KADINLARDA SERVİKS KANSERİ OPERASYONLARI

Rahim ağzı kanserlerinde smear testinden sonra erken dönemde yakalanan hastalar için geri kazamın şansı bulunur. Fakat ileri ve kötü durumda olan hastalar için ince bir küret şeklinde olan endoskopik araçlarla hasarlı olan bölgelerin hastadan alınması sağlanır. Kanser hastalarına düzenli ultrason tedavileri uygulanır. Kolposkop cihazı ile yapılan ameliyat oldukça zor geçen bir operasyon türüdür. Rahim ağzından oluşturulan tetkiklerle mesane incelenmesi yapılması gereklidir. Bu hastalara yapılacak olan cerrahi işlemlere uyan biyopsi süreçleri uzun sürer. Biyopsi işlemlerinden sonra hastaya ilaçlı olarak böbrek filmleri çekilir. Böbrek filmlerinde tümürün yayılıp yayılmadığı gözlemlenir. Aynı zamanda kişinin bağırsakları incelenir. Kanserin ne derece yüzeye işlediğini görmek içinde ameliyat şart olmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.