Şeker Hastalığı Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Gizli şeker hastalığı, aslında hepimizin bildiği şeker hastalığının başlangıcı olarak tanımlanıyor. Diyabet öncesi bu dönemdeki bireyler, gizli şeker hastası kabul edilmektedir. Yani bu durum bireyler için seker hastalığına dönüşmemesi için önlem alınabilecek dönemdir ve önemlidir, dikkat etmeleri gerekir. Çünkü gizli şekeri olan kişiler şeker hastası olma ihtimali yüksek olan kişilerdir olarak bilinir. Gizli şekerin, diyabete dönüşmemesi için bu kişilerin düzenli şekilde kilo vermeleri, sağlıklı beslenmeleri, egzersiz yapmaları ve endokrin uzmanına danışmaları ve uzmanın önereceği ilaçları kullanmaları gerekir.

Gizli Şeker Nelere Sebep Olabilir?

Gizli şeker hastası olan bireyler kendilerine dikkat ederek yaşam tarzlarını uzmanların önerdiği gibi değiştirerek diyabetli olmayı önleyebilir ve geciktirebilirler. Gizli şeker için bireyler herhangi bir önlem almaz ise 10 yıldan az bir süre içerisinde (bazı kaynaklar bu süreyi 5 yıl olarak veriyor) tip 2 diyabete dönüşme oranı 0-40 arasında yükselmektedir. Ancak gizli şekerin bireyde tip 2 diyabete dönüşmemesi, yüksek şekerin bireyde yarattığı sorunları alt etmeyi ve bireyin bu sorunlardan kurtulduğunu göstermiyor. Gizli şeker tip 2 diyabete dönüşmese bile başta kalp hastalıkları olmak üzere pek çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Eğer ki gizli şekeriniz varsa kilo vermek, sağlıklı beslenmek ve ya egzersiz yapmanın yanında kalp ve damar hastalıkları yönünden de tedbirli olup daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Gizli Şeker Hastalığı Belirtileri

Tıbbi olarak pre-diyabet denilen “gizli şeker”, diyabet öncesi anlamına gelmektedir. Diyabet tanısı koymak için yapılan tahlillerde gözükmeyen gizli şeker ancak şeker yüklemesinin ardından belirlenebilip kendisini göstermektedir. Genellikle insülin direnci de bulunan gizli şeker hastaları yediklerine içtiklerine dikkat etmelerine rağmen, diyet yapmalarına rağmen kilo verememektedir. Bunun yanında diğer belirtileri de;

Tansiyon yüksekliği,

Yemekten hemen sonra gelen uyku hali,

Aniden sinirlenme, asabiyet,

El ve ayaklarda yanma,

Karıncalanma,

Uyuşma,

Başta, boyunda ve ensede gerçekleşen terlemeler,

Çabuk yorulma

Gibi belirtiler gizli şekeri gösterilmektedir. Kilolu kişilerle birlikte, yüksek tansiyon hastaları ve ailesinde diyabet olanlar kişiler riskli grupta yer almaktadır.

Gizli şeker tanısı alan kişilerin ilk yapmaları gereken şey kilolarından doktor kontrolü eşliğinde ve dikkat ederek kurtulmaktır. Bunun için beslenme tarzının düzenli bir şekilde olması tedavi bakımından önem taşımaktadır. Su tüketimine çok dikkat etmeleri gerekmektedir ve günde 2 ile 2 buçuk litre arası su tüketmeleri gerekmektedir. Şekerli besinlerden; toz şeker, kesme şeker, meyve suyu, tatlı gibi besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Düzenli şekilde egzersiz yapılmalı ve kilo dengesi korunmaya çalışılmalıdır. Özetlegizlişeker tedavisi aşamasında kişinin yaşam tarzını tamamen değiştirmesi gerekir. Ancak bu şekilde şeker hastalığına yakalanmaktan kurtulabilir ya da bu durumu olabildiğince uzatabilirsiniz.

Gizli şekeri bulunan kişilerin ilaç kullanımın da bu kararın uzman bir doktor tarafından önerilmesi çok önemli. Unutulmaması gereken bir şey de gizli şeker tablosu geriledikten sonra alınan önlemler bırakılırsa, tablonun tekrar ortaya çıkar.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.