Sedef Hastalığı Psoriasis nedir

Sedef Hastalığı ( Psoriasis ) nedir?

Sedef hastalığı, dünya nüfusunun yüzde 2 ‘sini etkileyen bir deri hastalığıdır. Halk arasında sedef hastalığı olarak bilinmesinde pembe kırmızı, hafif bir kabarık bir zemin üzerinde beyaz, kalın, parlak ve kuru pullanmalar görülmesi etkili olmuştur.

Tipik olarak dizler, dirsekler ve kafa derisi üzerinde oluşan sedef hastalığı ayrıca bacaklar, avuç içleri ve ayak tabanlarında da görülmektedir. On kat daha hızlı çoğalan cilt hücreleri karakterize olup, altta yatan hücreler cildin yüzeyine ulaşıp ölürler. Daha sonra da cildin derinliklerinde kabarık beyaz lekelerle kaplı kırmızı plaklar oluşmaktadır.

Sedef hastalığının belirtileri

Sedef hastalığının belirtileri her insanda aynı olmayıp kişiden kişiye değişmektedir. Belirtiler ayrıca hastalığın türüne bağlıdır. Sedef bölgeleri, kafa derisi ve dirseklerde birkaç pul kadar küçük olabilir veya vücudun çoğunluğunu kaplayabilmektedir.

Sedef hastalığının belirtileri herkeste aynı olmamakla beraber aynı anda da görülmemektedir. Nadir görülen çeşitlerinde hastalar farklı belirtilerle karşılaşır ve farklı döngülerden geçerler. Aynı hasta belirli bir süre sonra durumu daha da kötüleşebilir ve ilerlemiş belirtilerle karşılaşabilir. Bazen de sedef hastalığının belirtileri ortadan kalkabilir. Bu hastalığın belirtileri nelerdir:

l Kırmızı, iltihaplı ve kabarık yamalar

l Çatlak ve kanayabilen kuru bir cilt

l Kırmızı yamalar üzerinde beyaz-gümüş pullar veya plaklar

l Yamalar etrafında oluşan ağrı

l Yamalar etrafında yanma ve kaşıntı hissi

l Eklemlerde meydana gelen ağrı ve şiştir.
Sedef hastalığının nedeni?
Sedef hastalığına neyin sebep olduğu üzerinde hem fikir olunmamakla beraber genel bir uzlaşı vardır. Yapılan araştırmalar sayesinde sedef hastalığı genetik ve bağışıklık sistemi olmak üzere iki temel faktör belirlenmiştir.

Bağışıklık sistemi
Sedef hastalığı bağışıklık sistemi ile alakalı bir durum olup vücudun kendi kendine saldırması anlamına gelen otoimmün terimi kullanılmaktadır. Vücuttaki T hücreleri olarak bilinen beyaz kan hücreleri yanlışlıkla deri hücrelerine saldırır ve bu saldırı ile cilt hücre üretiminde aşırıya kaçar. Cilt hücre üretiminin hızlanması sonucu ciltte kırmızı, iltihaplı plak ve pulların oluşmasına neden olur.

Genetik faktörler

Birçok hastalık genetik yoluyla kişiden kişiye miras kalır. Sedef hastalığı yakalanma olasılığını artıran genleri miras alan kişinin bu hastalığa yakalanma riski oldukça yüksektir. Ailesinde sedef hastalığı olan kişilerin yüzdesi 2 ile 3 arası küçük rakamlarda seyreder.

Sedef hastalığının çeşitleri

Plak sedef hastalığı

En yaygın türü olup dizlerde, kafa derisinde ve dirseklerde görülür. Kırmızı ve iltihaplı yamaların oluşturduğu bu yamalar genellikle beyaz gümüş pul ve plaklardır.

Guttat sedef hastalığı

Çocuklukta yaygın olup küçük pembe yamalardır. Gövde, kol ve bacaklarda görülür.

Püstüler sedef hastalığı

Erişkinlerde yaygın olup beyaz, irin kabarcıklar ve geniş kırmızı ve iltihaplı bölgelere neden olur.

Ters sedef hastalığı

Kasık, göğüs, koltuk altı ve genitalde sedef hastalığı kırmızı, parlak ve iltihaplı yamalardır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.