Sedef Hastalığı Bulaşıcı Mı? Belirtileri ve Tedavisi

Hızlıca yaygınlaşan sedef hastalığı toplumda birçok kişide bulunmaktadır. Tıp tarafından yapılan araştırmalar göre henüz bir sebebi bulunmayan hastalığın artma sebebi bilinmektedir. Stresli olan kişilerde bulunan sedef hastalığı sürekli olarak artabilmektedir. Bu yüzden sedef haftalığı olan kişilerin stres gibi durumlardan uzak durması gerekmektedir.

Genetik olarak da henüz net olarak bir bilgi olmasa da bu duruma yatkınlık olabilmektedir. Bazı durumlarda hastalar tarafından yaşanılan mikrobik hastalıklar ve kullanılan ilaçlarda bu durumu tetikleyebilmektedir. Bunlardan bazıları;

Yüksek ateşli boğaz enfeksiyonları

Sürekli olarak kullanılan tansiyon hapları

Sık aspirin kullanımı

Güneş yanıkları

Bu gibi durumlarda oluşan kabarık ve kızarık durumlarında kişiler kaşıma ile sedef hastalığına yol açabilmektedir. Uzman kontrolünde yapılması gereken sedef hastalığı başlangıcı düzenli bakım ile giderilebilmektedir.

Sedef Hastalığının Oluşmasını Sağlayan Nedenler

Başlangıç olarak ciddi bir rahatsızlık gibi görünmese de ilerlemesi ile kişiler rahatsız edebilmektedir. Bu nedenle başlangıçtan itibaren tedavi edilmesi ilerlemesini önlemekte ve geçmesi de sağlanabilmektedir. Egzama olarak da benzetilen sedef hastalığının bazı belirgin oluşum belirtileri olmaktadır. Bu etkiler;

Yoğun güneş yanığı sonrasında oluşan tahriş yerlerinin ilerlemesi

Fazla stresli ve büyük travma atlatan kişilerde yoğun olarak çıkabilmektedir. Bu durum genel olarak tedavisi de bulunmamaktadır.

Özellikle çocuklarda oluşumu belirlenen yüksek ateşli hastalıklarda

Sigara ve alkol

Hormonsal değişim; hamilelik, menopoz gibi

Yoğun baharatlı ve sağlıksız beslenme

Bu durumların sedef hastalığını tetiklediği kanıtlanmış ve bazılarının önlemi alınmıştır. Yoğunluk olarak oluşumu ile de tedavisi henüz bulunmamaktadır. Gözle görülür şekilde bulunan sedef hastalığı bulaşıcı mı sorularına cevap olarak, hayır değildir. Bu yüzden hastalığı bulunan kişiler ile aynı ürünler kullanılabilmektedir. Kişinin iç dünyası ile alakalı olarak oluşan sedef hastalığı, yine kişi üzerinde etki yapmaktadır.

Yukarıda bulunan hafif belirtili durumlarda örneğin güneş yanığı gibi belirtilerde önlem anlam çok önemlidir. Bu yüzden hastalığın oluşumunu da engellemiş olabilirsiniz. Aynı zamanda yoğun stres ile gelen durumlarda ise bu hastalığa sadece geçici tedavi uygulanabilmektedir. 20’li yaşlarda başlayan sedef hastalığı belirtilerine yönelik olarak kaşıma ve ovalama yapılmadan uzman kontörlünde tedavi edilmelidir.