Sarkoidoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarkoidoz Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Başta akciğerler olmak üzere birçok organı tutabilen ve nedeni kesin olarak bilinmeyen sistemik bir hastalık olan sarkoidoz hastalığı, genellikle yüzde 90 oranında akciğerleri tutmaktadır. Hastalık bazen hiçbir belirti veremeden gerileyebileceği gibi ilerleyerek organ yetmezliklerine ve ölümlere bile yol açmaktadır. Kadınlarda erkeklere nazaran daha çok görülen bu hastalık genellikle 20-40 yaşları arasında daha sık görülür.

Sarkoidoz Hastalığı Neden Olur?

Vücuttaki savunma hücrelerinin çeşitli tetikleyiciler nedeniyle birleşerek dev hücre yapılarına dönmesine granülom denir. Sarkoidoz hastalığı da granülomlar ile seyreden bir hastalıktır. Granülomlar bağışıklık sisteminin vücuda giren mikroplara karşı oluşturduğu bir savunma sistemidir. Sarkoidoz hastalığında ise bu hücreleri neyin tetiklediği halen bilinmemektedir. Nedeni kesin olarak bilinmese de hastalığa yol açan bazı etkenler bulunmaktadır.

l Yaşanılan ortamda küf ve küf kokusuna uzun süreli maruz kalma,

l Tarım işçilerinde böcekler için kullanılan pestisit ilaçlar,

l Bazı mikrobik enfeksiyonlar,

l Genetik faktörler.
Sarkoidoz Hastalığı Belirtileri

Hastalığın en fazla tuttuğu organ akciğerlerdir. Daha sonra deri ve göz gelir. Sarkoidoz hastalığı belirtileri tuttuğu organa göre değişmektedir. Bazı kişilerde hiçbir belirti vermeyen hastalık, akciğer grafisindeki anormal bulgular sonucu tanısı konur. Hastalığın genel belirtileri arasında, halsizlik, yorgunluk, gece terlemeleri ve kilo kaybı gelir.

l Akciğer tutulumuna bağlı olarak en fazla görülen belirti nefes darlığı ve kuru öksürüktür,

l Göğüste hafif ağrı,

l Yüksek ateş,

l Lenf bezlerinde büyüme,

l Burun tutulumuna bağlı, koku alamama,

l Ses kısıklığı ve yutma güçlüğü,

l Cilt tutulumunda deride birçok lezyon görülür,

l Cilt tutulumunda, deride kabarık ve menekşe rengi bir lezyon oluşur,

l Gözde gözyaşı bezleri ve gözün diğer kısımlarını tutabilir, gözde ağrı, yanma, kaşıntı, batma ve ışığa hassasiyet görülür,

l Kalpte tutulma olduğu zaman ritim ve fonksiyon bozukluklarına neden olur,

l Sinir sistemi tutulmalarında, yüz felci, işitme kaybı gibi belirtiler görülür,

l Nadir de olsa karaciğeri tutarak, sarılık, karın ağrısı ve ateş gibi belirtilere neden olur,

l Eklem ağrıları ve eklem iltihabına neden olur. Ayak bileği ve diz gibi büyük eklemler tutulur.
Sarkoidoz Hastalığı Tanısı

Hastalığın tanısı için yukarıda sayılan belirtiler ile birlikte radyolojik bulguların da görülmesi gerekmektedir. Kesin tanı için yapılan biyopsi örneğinde granülomlara rastlanmalıdır. Hastalığın kesin tanısının konulabilmesi için radyolojik bulguların yanı sıra biyopsi de yapılmalıdır.

Sarkoidoz Hastalığı Tedavisi

Sarkoidoz hastalığı tedavisi için kullanılan ilaçlar prednizon ve diğer kortikosteroidlerdir. Bu ilaçların yetersiz kalması durumunda bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanılır. Genellikle hastalar, uygun bir süre izlemeye alınırlar. Bu süre içinde hastalıkta bir ilerleme olmazsa herhangi bir tedavi uygulanmaz. Ancak, bazı hastalar hastalığın başından itibaren tedavi edilmesi gerekir. Tedavi süresi her hasta için değişir. Tedavide asıl olarak bağışıklık sistemi baskılanır. Bu şekilde hastanın şikayetleri de azalır.