ŞARK ÇIBANI TEDAVİSİ

ŞARK ÇIBANI TEDAVİSİ

Şark çıbanı, leishmaniasis parazityle bulaşır. Bu parazitin taşıyıcısı dişi tatarcık sineğidir. Tatarcık, belli iklim bölgelerinde yaşar ve ürer. Ülkemizde Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görülmektedir. Karanlık ve nemli ortamları sever. Bu yüzden geceleri ortaya çıkar. Sivrisinekten daha küçüktür. Kolayca insanlara ulaşabilir. Dişi tatarcık sineği insan ve hayvan kanıyla beslenir. Hayvandaki parazitler sineğin ısırmasıyla insan kanına geçer ve kişiye şark çıbanı bulaştırır. Şark çıban hastalığı teşhis edildikten sonra sağlık bakanlığına bildirilmesi mecburidir. Hasta ve çevresi için ciddi müdahale gerektirir. Peki, şark çıbanı nasıl tedavi edilir ?

l Şark çıbanı kolay ve kısa sürede tedavi edilen bir hastalık değildir. Hasta ve yakınlarının sabırla, teşhis konulduktan sonra tedavi sürecini aksatılmadan devam etmelidir. Hastalığın iz bırakma ihtimali çok yüksektir. Kalıcı iz oluşumunu engellemek için yara kabuk tutmadan tıbbi müdahale gerektirir. Erken müdahale olası kalıcı izlerin azalmasını engeller, hastanın hayati risk taşımasını önler. Hastalığı teşhis için biyopsi raporu istenebilir. Hastalığın tedavisi 1-1.5 yıl gibi uzun zaman almaktadır. Leishmaniasis parazitinin 23 çeşidi bulunmaktadır. Parazit çeşidine göre hastalığın tedavisi ve süreci değişiklik göstermektedir. Örneğin; göz kapağında çıkan şark çıbanı bazı hastalarda göz kuruluğuna bazılarında ise körlüğe neden olabilir. Kan yoluyla vücuda girdiği için yayılma riski vardır. Kan nakli, plasenta ve cinsel yollarla diğer kişiye bulaşabilir. Şark çıbanı tedavisinde; Antimon bileşikleri, Amfoterisin B, Neostibosan gibi ilaçlar genellikle damar veya kas yoluyla hastaya aktarılır. Böylece ilaç hızla vücuda yayılarak etkisini gösterir. Yaralı bölgedeki bakterilerin yayılmasını engellemek için şark çıbanı yarası düzenli olarak pansuman yapılarak ve yara gazlı bezle kapatılmalıdır. Hastanın bağışıklık sistemi güçlüyse yara yaylımaz; eğer güçsüzse yaranın vücuda yayılma ihtimali vardır. Şark çıbanı hastasının bağışık sistemi güçlü tutulmalıdır. Antibiyotik ve Sulfonamidler tedavide kullanılmaktadır. Bu uygulamalar etkili ve hızlı tedavi süreci yaşatabilir. Şark çıbanında diğer tedavi yolu; antimon bileşikleri , glukantim ve stiboglukonat kullanılarak uygulanmaktadır. İlaçlara rağmen , tedavi süreci uzamaktadır. İlaç uygulamalarının yanında bitkisel tedavi de kullanılabilir. Uygulama öncesi mutlaka doktorunuza danışın ! bitkilerin etkisi kişiden kişiye değişmektedir. Çay ağacı yağı, tesbih ağacı yaprağı, keten tohumu, kara boynuz otu, kudret narı, ardıç bitkisi çeşitli ölçü ve kullanımlarla şifa vermektedir. Kullanım ve ölçü için uzmana danışılması şarttır. Şark çıbanında bitkisel çözümler, yaranın yumuşaması ve iltihabın kolay dışarı akıtılması için uygulanır. Ayrıca inanarak ve düzenli olarak okursanız çıban duaları da hastalık üzerinde etkilidir.
l Şark çıbanından korunmak için; tatarcık sineğiyle teması engellemek şarttır. Bunun için bölgede iç ve dış çevre ilaçlaması, kişisel sinek koruyucular, kapalı kıyafetler tercih edilmelidir. Bölgenin ve kişilerin her yönden temizliğe ayrı özen göstermesi gerekir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.