Safra Kesesi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Safra kesesi karın sağ tarafında yer alan, karaciğer ile yapışık, yaklaşık 50 ml hacminde, küçük armut şeklinde bir organdır. Karaciğerde üretilen safra, yağların ve yağda eriyen vitaminlerin emilimini sağlar. Safta kesesinin görevi, açlık durumunda karaciğerin ürettiği safrayı depolamak ve beslenmeden sonrada sindirim için bağırsağa tekrar salgılamaktır. Mideye besinler geldiğinde safra kesesi kasılarak içindeki safrayı bağırsağa boşaltır ve açlık durumunda yeniden safra depolar. Safra kesesinin çıkarılması gereken hastalıklarda, safra salgılama görevi karaciğer tarafından yapacağından hayati bir noksanlık söz konusu olmayacaktır.
Safra kesesi kanseri sindirim sisteminde gelişen kanserler arasında görülme sıklığı bakımından 5. sıradadır. Daha çok 60 yaş ve üzerinde görülen ve oldukça hızlı yayılan bir kanserdir. kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla 3 kat daha fazladır.
Safra kesesi ince duvarlı bir organ olduğu için kanser kolaylıkla lenf (ak kan dolaşımı) ve damar yapılara ulaşarak, karaciğer ve çevre organlara yayılır. Yapılan çalışmalar olguların unda kanserin sadece safra kesesi ile sınırlı kaldığını, %65-95 inde lenf ve kan damarlarına yayıldığını, %90 ında karaciğeri etkilediğini göstermektedir. Safra kesesi kanseri karın dışı uzak organlardan en çok akciğerlere metastaz ( yayılım ) yapar.

Nedeni
Tam olarak nedeni bilinmemektedir. Safra kesesi kanseri vakalarının %90 nında safra taşı bulunması, taşın uzun süreli tahrişi sonucu kese içinde kansere öncülük eden zedelenmelere neden olduğunu düşündürmektedir. Ancak buradan safra kesesi taşının kanser yaptığı görüşüne varılamaz. Sadece safra kesesi taşı ile kanserin birlikte bulunduğu vakaların sayısının fazla olması böyle bir kuşkuya neden olmaktadır.
Belirtileri
Safra kesesi kanseri erken dönemde beliti vermeyen bu nedenle de geç tanı alan bir hastalıktır. Hastaların neredeyse tamamında safra kesesi iltihabı ve şikayetleri vardır. İleri dönemde karın sağ üst tarafında ağrı, bulantı, kusma, yiyeceklere tahammülsüzlük, iştah kaybı, kilo kaybı görülür. Hastalarda fiziki görünüm olarak ciltte belirgin sarılık vardır. Bununla beraber koyu renkli idrar, beyaz renkte dışkı görülür. Genellikle safra kesesi kanseri başladıktan 5-6 ay sonra şikayetler görülmeye başlar. Bazı hastalarda bu süreç 1 yıldan fazla sürebilir.
Tanı
Safra kesesi kanserinin belirtileri, kronik safra kesesi iltihabı belirtileri ile benzerlik gösterdiğinden tanı koymakta sadece laboratuvar tahlilleri ve fizik muayene yeterli olamamaktadır. Bu nedenle tanıda ultrasonografinin büyük önemi vardır. Bilgisayarlı Tomografide (BT) safra kesesi duvarında kalınlaşma, taş ve tümörüm görülmesiyle kesin tanı koyulmaktadır. Tüm bu gelişmiş tanı yöntemlerine rağmen yinede olguların %5 ine kesin tanı konulabilmektedir. Genellikle cerrahi operasyon sonrası patolojik incelme ile kesin tanı konulur.

Tedavi
Safra kesesi kanserinde tedavi, tümörün cerrahi yöntemle çıkarılmasıdır. Ancak vakaların çok azında tümör kese ile sınırlıdır. Bu nedenle de safra kesesiyle beraber kese yatağının, çevre lenf nodüllerin (lenf bezleri) ve karaciğerin bir kısmının da çıkarılması gerekebilir.
Uygulanacak cerrahi girişimin genişliği konusunda karar verilirken; hastalığın evresi, tümörün yerleşim yeri, operasyonun birincil olup olmaması gibi etkenler söz konusudur.
Hastalığın çok ilerlemiş olduğu ve ileri yaş hastalarda ise bu büyük çapta cerrahi operasyonu yapmak mümkün olmamaktadır.
Bu hastalarda yaşam kalitesini artırmaya yönelik; ağrıları azaltmak, sarılığı azaltmak,hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak, beslenmeyi desteklemek gibi uygulamalara gidilir.
Safra kesesi kanserinde kemoterapiye (antikanser ilaç tedavisi) yanıt vermezler. Kanser, lenf ( ak kan dolaşım) sistemi ile yayılma gösterdiğinden de radyoterapiye (ışın tedavisi) uygun değildir.
Safra kesesi kanseri olgularının çoğunda yaşam süresi genellikle 2- 4 ay olup vakaların %5 inden daha azında yaşam süresi 1 yıldır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.