SAFRA KESESİ HASTALIKLARI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

SAFRA KESESİ HASTALIKLARI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Safra kesesi karaciğerden salgılanan safranın biriktiği yer olarak ifade edilir. Karaciğerin alt kısmında bulunan torba şeklindeki organdır. Safra kesesinin görevi, safrayı depolayıp yoğunlaştırmak ve belirli aralıklarla on iki parmak bağırsağına safra salgılamaktır. Karnımızın sağ üst bölgesinde, sırta ve omuza vuran safra kesesi ağrısı, kalp krizi belirtilerine benzetile biliniyor.

SAFRA KESESİ HASTALIKLARI BELİRTİLERİ VE TEDAVİLERİ

Safra kesesi taşı bir grup hasta da hiçbir sendroma yol açmaya bilir bunlar sessiz ve sendromsuz safra kesesi taşlarıdır. Genellik ile bir tedaviye gerek duyulmaz. Bir grup hasta da ise hazımsızlık şişkinlik ve gaz şeklinde şikâyetlere yol açabilir. Ve yine bir grup hasta da ani başlayan çok şiddetli ağrıya yol açabilmektedir. Bunlar böbrek taşı koliği gibi safra kesesi taşı diye adlandırılır. Yine bir grup hastada ağrıyla birlikte ateş beyaz kürelerde yükselme şeklinde safra kesesi iltihabında söz etmek tabi ki de mümkündür. Safra kesesinin içindeki taşların safra yollarına düşmesi sonucu hastalarda pankreatid veya sarılık şeklinde ortaya yeni hastalıklar görüle bilmektedir.

l SAFRA KESESİ TAŞI: Safranın içinde askı halde görülen maddelerin oranlarında bozulma meydana geldiğinde çökme ortaya çıkıyor. Sık olarak kolesterol çökmeleri görülüyor ancak az da olsa kan yıkımının olduğu bazı kan hastalıklarından, bilirubin taşları oluşabiliyor. Kristaller halinde oluşan çökeltiler zamanla birleşerek küçük parçacıklar şeklinde ‘safra çamuru’ olarak adlandırılan birikim oluşur. Bazen de 3 ile 5 cm’ye kadar büyümüş taşlar görülebilmektedir. Çok küçük parçacıklar safra ile birlikte on iki parmak bağırsağına geçebilirken, safra kesesinde ya da kanalda kalan ve giderek büyüyen taşlar kanalı tıkayabiliyor. Şikâyete neden olan safra kesesi taşlarında tedavi cerrahidir. Ameliyat edilmez ise taşlar safra kesesinden çıkıp ana safra kanalında tıkanmaya ve akabinde bireyin sarılık olmasına sebep olabilirler.

l SAFRA KESESİ İLTİHABI ( KOLESİTİT) : Safra kesesi kanalından daha büyük olan bir taş kanalı tıkadığında, kesenin içindeki safran boşalmadığı için safra kesesi şişerek enfeksiyon için uygun bir ortam oluşturur. Bu durum pankreas kesesi iltihabı olarak adlandırılır.

l TIKANMA SARILIĞI: Kanal içindeki taşlar, on iki parmak bağırsağı ile bağlantı bölgesinde memenin tıkanması sonucu kanalda tıkanmaya ve kanalda şişmeye neden olabilir. Bunun sonucunda safra kesesi şişer ve karaciğer içindeki safra yollarında da basınç artar. Karaciğer kanı iyi süzemez ve akabinde karaciğerde bulunan bilirubin maddesi yükselerek ‘ tıkanma sarılığı’ hastalığı meydana gelir.

l AKUT PANKREATİT: Küçük taşlar pankreas kanalının tıkanmasına sebep olur. Pankreas iltihaplanıp, şişmesiyle beraber hastalık belirtilerinin gözlenmesidurumu gerçekleşmektedir. Safra taşlarına 40 yaşından sonra daha sık görülme başladığı kaydedilmiştir. Doğurganlık ve östrojen hormonuna bağlı olarak, kadınlarda bu durum daha fazla görülmektedir.
Anahtar Kelimeler: safra kesesi taşı, safra kesesi, pankreas

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.