Saç Hastalıkları Belirtileri Ve Tedavisi

Sağlıklı saçlara sahip olmayı kim istemez ki? Sağlık ve güzel saçlar düzenli bakım ve ilgi ister. Doğru tarama yöntemleri, uygun saç kremi ve şampuanlar, doğru beslenme stili de saç bakımı için oldukça önemlidir. Bu nedenle hem dış hem de iç faktörlere dikkat ederek istediğiniz saçlara kavuşmanız mümkün.

Saç Hastalıkları Çeşitleri

Saç Dökülmesi

Her gün bir çok saç telinin düştüğünü görmekteyiz. Bir miktar saç dökülmesi normal kabul edilirken, daha fazla dökülmesi durumunda acil müdahale edilmelidir. Saçların dökülmesi, yıpranması ve kırılması yanlış tarama ya da şampuan kullanımından kaynaklı olabilir. Bu dökülmeler, dış faktörlerden olabileceği gibi içsel faktörler de bu süreçte aktif olabilir. Yanlış beslenme ya da herhangi bir sağlık sorununun dışa yansıması sonucu kıl köklerinde incelme ve zayıflama olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora giderek, sonuçların takip edilmesi gerekmektedir.

Telogen Alopesi

Saç dökülmeleri çeşitlilik göstermektedir. Bunlardan bir tanesi Telogen alopesi hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Elli ve yüz tel arası dökülme normal kabul edilirken fazlası bir sağlık problemi olduğunun belirtisidir. Bu dökülmelerin temel sebepleri arasında yoğun stres yaşama, uzun süre ilaç kullanımı, sürekli zayıflayıp kilo alma, sağlıklı ve dengeli beslenmeme, saç diplerinde oluşan yanma durumları bulunmaktadır. İhmal etmeden doktora başvurulmalıdır. Bunun sonucunda uygun krem ya da ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Traksiyonel Alopesi

Saçlar nefes almayı ve özgür kalmayı ister. Uzun süre havasız kalan saçlar bir süre sonra dökülmeye başlar. Sıkı bağlamalar ve topuzlar Traksiyonel alopesinin en büyük sebepleridir. Zorlanan ve çekilen saç dipleri, bir süre sonra zayıflar ve dökülmeye başlar. Bu durumun önüne geçmek için saçları çok sıkı bağlamamaya, sürekli kimyasal kozmetik ürünler kullanmamaya ve fön makinesi kullanmaya karşı daha dikkatli olmanız gerekiyor.

Androgenetik Alopesi

Özellikle erkeklerde daha çok görülen Androgenetik alopesi hastalığı, aşırı saç dökülmesi sonucu oluşan kellikle ifade edilir. En çok alın kısmında görülen seyrelmeler sonucu, bu kısım zamanla açılmaya başlar. Saç telleri her geçen gün daha da incelmeye devam eder. Bu hastalığın ana sebepleri arasında kullanılan kimyasal maddeler , kalıtsal nedenler ve hormonlarda meydana gelen bozukluklar yer almaktadır. Doğru beslenme, doğru ürün kullanımı ve saç çıkartıcı yöntemlerle bir miktar düzelme görülebilmektedir. Saç ektirme yöntemi de tercih edilen teknikler arasında yer alıyor.

Saçkıran

Saç hastalıkları arasında en çok dikkat çeken Saçkıran hastalığı, saçların alalı bir görüntü oluşturmasıdır. Bazı bölümlerde saç varken bazı bölümlerde dökülmeler olmuştur. Öncelikli olarak psikolojik sorunları olan, yoğun öfke duygusuna sahip kişilerde daha çok görüldüğü saptanmıştır. Bağışıklık sistemi zayıflamaları sonucunda da hastalık kendini gösterebilir. Dermatoloğa giderek gerekenleri yapmanız durumunda tedaviye olumlu sonuç vermektedir.

Kepek Problemi

Saç derisi üzerinde kabuklaşma ve bunların dökülmesidir. Kepek problemi, ölü hücrelerin deriden atılmasıyla meydana gelir. En büyük nedenleri diğer saç problemlerindeki gibi öncelikli olarak kaygı ve gerginliktir. Güneş ışınları da etkenler arasında yer alır. Saç hastalığı tedavisi için saçlar, haftada 2 kere şampuan ile yıkanmalıdır. Bu şampuanların doğal olmasına dikkat edilmelidir. Çok fazla şampuanlanan saç derileri kuruyacağı için, işlem çok fazla tekrar edilmemelidir. Saçta çok fazla bekletilmemeli ve yumuşak dokunuşlar yapılarak kepeğe elveda diyebilirsiniz.