Saç Dökülmesini Engelleyen Bitki Çayları

Saç dökülmesi sorunu her geçen yıl daha fazla kişide görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Başlıca sebebi stres olan saç dökülmesi, kalıtımsal olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra kimyasal içerikli ürünler kullanılmaması, saç bakımının yeterince yapılmaması ve temiz tutulmaması gibi sorunlar da dökülmeyi beraberinde getirmektedir. Bu sorunla ilgili doğal yöntemlere sıklıkla başvurulmaktadır. Saç dökülmesini engelleyen bitki çayları şu şekildedir:

Saç Dökülmesine Karşı Yeşil Çay

Yeşil çay, son dönemlerde kullanımı oldukça artan, vücut için gerekli antioksidan ve vitaminleri bünyesinde barındıran bir çaydır. Saç dökülmesini engelleyen bitki çayları arasında yeşil çay yer almaktadır. Özellikle içerdiği yoğun antioksidan sayesinde kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandıran yeşil çay, böylece saç dökülmesi sorunun engellenmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Düzenli kullanımında kısa süre içinde saç dökülmesini engellemektedir.

Yeşil çayın faydasını tam olarak almak için son derece dikkatli bir şekilde demlenmesi gerekmektedir. Bu çayı demlemek için cam ya da porselen demlik kullanmanız önerilmektedir. Çayı demlemeden önce kaynamış suyla iyice çalkalamanız önerilmekte ve damacana su kullanmanız önerilmektedir. Bir yemek kaşığı kadar yeşil çayın üzerinde 70 derece ve 250 ml miktarında suyu ekleyerek 1 dakika demlenmesini bekleyin. Sonrasında süzerek tüketebilir ve saç dökülmesini engelleyen bitki çayları arasında olan yeşil çaydan faydalanabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Siyah Çay

Günlük olarak tüketilen siyah çayın önemli etkileri bulunmaktadır. Saç dökülmesini engelleyen bitki çayları kategorisinde yer alan siyah çayın içilerek değil de sürülerek bu etkisinden faydalanmak mümkündür. Bunun için 1 yemek kaşığı siyah çayın üzerine 1 su bardağı yeni kaynamış su ekleyerek 20 dakika demlenmeye bırakın. Demlenen çayı süzün ve süzdüğünüz çayı sıcak şekilde saç diplerinize masaj yaparak iyice sürün. Çayı saçlarınızdan yıkamanız gerek yoktur. Bu yöntemi haftada 3 kez uygulayabilir ve etkisini kısa sürede görebilirsiniz.

Saç dökülmesini engelleyen bitki çayları denildiğinde bu yöntemler akıllara gelmektedir. Çayların miktarı ve demlenme sürelerine dikkat ederek yapmanız etkilerini arttıracaktır. Ayrıca saçlarınızı temiz tutmanız ve düzenli olarak bakımını yapmanız da gerekmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.