Rooibos Çayının Faydaları Nelerdir?

Güney Afrika Dağları’nda yetişen rooibos bitkisi, ülkemizde de çay olarak tüketilmeye başlanmış bitkilerdendir. Rengi kırmızı olup bal ya da kavruk şekere benzer bir tada sahiptir. Tat olarak pek çok aromatik çaya göre daha lezzetli olan rooibos çayının faydaları ise şunlardır:

● Siyah Çaya Rakip: Diğer çayların aksine kafein içermeyen rooibos çayının tein oranı da siyah çayın yarısı kadardır yani oldukça düşüktür. Yine diğer çay türleri vücudun demir emilimini azaltırken rooibos çayında durum tam tersinedir. Tüm bu olumlu yönleriyle rooibos çayı hamileler ve çocuklar için de içilebilir bir çay olmaktadır.

● Antioksidan Deposu: Rooibos içerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini korur. Bu bağışıklığı güçlendirici özelliği ile rooibos çayı kansere ve kalp – damar hastalıklarına karşı da koruma sağlamaktadır. Zira rooibos çayının, kansere sebep olan kimyasal maddelerin vücuttaki etkisini azalttığı yapılan araştırmalarla ispatlanmıştır.

● Sakinleştirici: Rooibos bitkisi sinir sistemi üzerinde çok önemli olan magnezyum içeriğine sahiptir. Bu sebeple rooibos çayı tüketmek, sinirleri yatıştırmakta ve uykuya dalmakta olumlu etkiler göstermektedir. Çok fazla uykuya düşkün kişilerde gün ortasında uyumak gibi yan etkiler yapabilir. Ancak uykusuz kimselere de rooibos şifadır.

● Kemiklere Faydalı: Rooibos bitkisinde ayrıca kalsiyum ve manganez gibi diş ve kemik yapısı için elzem olan maddeler bulunmaktadır. Düzenli rooibos çayı içmekle diş ve kemiklerin kuvveti korunacaktır.

● Saç ve Tırnak Dostu: Saç ve tırnaklar için gerekli olan çinko madeni rooibos bitkisinde bulunmaktadır. Ayrıca çinko içeriği sayesinde metabolizmayı hızlandırmak da rooinbos çayının faydaları konusunda bir örnektir.

● Kalbi Koruyucu: Rooibosun içeriğinde ‘Chysoeriol’ adında antioksidan bir madde bulunmaktadır. Bu maddenin özelliği ise kalp – damar hastalıklarına sebep olan enzimleri durdurmasıdır. Ayrıca bu antioksidan madde kan dolaşımını da iyileştirir.

● Mideye de Dost: Rooibosun zengin içeriğinde bol miktarda flavonoid madde de bulunmaktadır. Bu maddeler ise mide spazmı, ishal gibi sorunlara şifa olmaktadır. Ayrıca bebeklerdeki kolik ağrıların ve alerjilerin iyileşmesinde de etkilidir.

● Cilt Güzelliği: Rooibos çayını hazır paketlerle tüketiyorsanız çay poşetini atmayıp cildinize kompres olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde kullanılan rooibos çayı; sedef, egzama, akne gibi cilt sorunlarınızı azaltmakta yardımcı olacaktır.

● Beyin Koruyucu: Rooibos beyni koruyucu özellikler göstermektedir. Özellikle zamanın amansız hastalıklarından alzheimer ve parkinsona karşı koruma sağlaması rooibos çayının faydaları arasındadır .