Rektum Kanseri Nedir

Rektum Kanseri Nedir?
Tedavisi en zor olan hastalıklardan biride kanserdir. Kanserin pek çok türü günümüz dünyasında kendini göstermektedir. Bu yazımızda rektum kanseri nedir diye merak edenler için detaylı bilgiler veriyor olacağız. Bir kalın bağırsak kanseridir. Bağırsağın makata en yakın bölgesine rektum denir. Bazı nedenlerden dolayı bu noktada kötü huylu olan tümörler ortaya çıkabilmektedir. Bu tür tümörlere rektum kanseri adı verilmektedir. Bu kanser türüne daha çok 35 yaştan sonra yakalanma riski ortaya çıkmaktadır. Özellikle 70’li yaşlarda daha sık ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Özellikle Batılı ülkelerde bu kanser türünü çok sık görmekteyiz. Tedavisi çok zor olmakla birlikte ölümle sonuçlanma oranı çok yüksektir. Adenom polip denilen tümörler kalın bağırsak bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Özellikle aile büyüklerinde kalın bağırsakla ilgili sorun yaşayanların bu hastalığa yakalanma riski çok fazladır.
Rektum Kanserinin Belirtileri
Rektum kanserinin belirtileri olarak çok net ifadeler kullanmak zordur. Hastalığın ilk aşamalarında hiçbir belirtisi olmamaktadır. Özellikle 40’lı yaşlardan sonra düzenli olarak sigmoidoskopi ve dışkıda gizli kan testi gibi tetkiklerin yaptırılması gerekmektedir. Belirti için makattan elle kontrol ve muayene yapılabilmektedir. Ancak, bu yöntem yüzde 100 sonuç vermeyebilmektedir. Bu yöntemle makattaki poliplerin ancak yüzde 80’lik kısmı tespit edilebilmektedir. Sigmoidoskopi yönteminde özel bir cihazla makat için girilir ve tüm bölge net bir şekilde gözlemlenebilir. Dışkıda gizli kan testi ile olası polipler tam olarak tespit edilmektedir. Bu kanser türünde en çok öne çıkan belirtiler makatta kanama, karın ağrısı, dışkı çapında incelme, kalın bağırsak tıkanıklığı ve demir eksikliği gibi bulgular olabilmektedir.
Rektum Kanserinden Korunma
Yoğun lifli gıdalarla beslenmek ve diyet yapmak çok önemlidir. Bu anlamda yaşan şeklinizi daha düzenli bir hale getirebilirsiniz. Bunun yanında yağlı yiyecekler tüketmemek ve sık sık kontrol yaptırarak erken tanı koymak önemli koruma seçeneklerindendir.
Rektum Kanserinin Tedavisi
Rektum kanserinin tedavisi zor olsa da yapılabilecek pek çok tıbbi işlem vardır. Bu tür hastalıklarda kişinin moral seviyesini hiçbir zaman düşürmemesi gerekir. Her zaman pozitif olmalı ve hastalığı yenmek için istekli ve de arzulu olması hastalığın tedavisinde çok önemlidir. Bu hastalığa yakalananlar için tedavi yöntemlerinden biri cerrahi müdahaledir. Yapılacak olan ameliyatla kalın bağırsakta bulunan kötü huylu tümörler tamamen alınır. Hastanın bağırsağına ve doktorun görüşüne göre farklı ameliyat teknikleri uygulanabilmektedir. Bir diğer tedavi yöntemi kemoterapi tedavisidir. Birbirinden farklı kemoterapi protokolleri uygulanabilmektedir. Bu tedavi bir ilaç verme işlemidir. Hasta için hem ameliyat öncesinde, hem de ameliyat sonrasında destekleyici olması için bu tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bir diğer tedavi yöntemi de son zamanlarda sıklıkla tercih edilen ışın tedavisidir. Bu tedavi yöntemi de ameliyatı destekleyici olması yönüyle kemoterapiye benzemektedir. Ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasında ışın tedavisi uygulanabilmektedir.
Kısaca toparlamak gerekirse; kanserin her türü kötüdür. Yenmesi en zor hastalıklar arasındadır. Bu nedenle çok dikkatli olmak gerekir. Rektum kanseri de bunların en zor olanlarından biridir. Kalın bağırsağın makata yakın bölgesinde ortaya çıkan tümörün ilk zamanlarda pek fazla belirtisi bulunmamaktadır. İlerleyen evrelerde makatta kanama gibi belirtileri olabilmektedir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bazı tetkiklerin düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Bu nedenle sıklıkla bu kontrollerin yapılması ve yaptırılması gerekmektedir. Kaliteli bir yaşam için sağlıklı beslenmek, düzenli spor yapmak ve her zaman tıbbi kontrolleri yaptırmak hayati derecede önem arz etmektedir. Bu şekilde kanser gibi zor hastalıklara yakalanmaktan kendimizi kurtarmış olabiliriz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.