Raynaud Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Raynaud Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Soğuğa çıktığınızda el ve ayak parmaklarınızda, burun ve kulaklarınızda kan çekilmesi gibi bir his mi yaşıyorsunuz. Dikkat edin bu raynaud hastalığı belirtisi olabilir.

Raynaud Hastalığı

Dolaşım bozukluğu nedeni ile ortaya çıkan hastalık, genellikle vücudun uç noktalarını etkiler. Bazı durumlarda atardamarlar aniden daralır. El ve ayak parmakları ile burun ve kulaklar gibi vücudun uç noktalarına kan ulaşamaz hale gelir. Ani daralmaya yol açan durumlar arasında en bilindik olanlar

l Soğuk

l Stres

l Titreşim’dir.
Raynaud hastalığı, Raynaudfenomeni olarak da bilinir. Kadınlarda görülme sıklığı daha yüksektir.

Hastalık incelendiğinde iki çeşidi ile karşılaşılmaktadır. PrimerRaynaud hastalığı, bu üç durumla bağlantılı olup başka ir hastalık tarafından tetiklendiği tespit edilmemiştir. SekonderRaynaud Hastalığının ise farklı bir damar rahatsızlıklarından kaynaklanabilmektedir.

Raynoud Hastalığının Belirtileri
Hastalık genel olarak vücudumuzun uç bölümlerinde kendini göstermektedir.

l Ayak ve ellerde acıyla birlikte yaşanan ağır ağrılar,

l Parmak uçlarının soğukta beyazlaşması ve daha sonra morarması,

l Soğukta ya da stresli zamanlarda parmaklarda uyuşma, karıncalanma,
Soğuk ve stres durumu ortadan kalktığında, bu belirtilerin de sonlanması beklenir.

Raynaud Hastalığı Tedavisi
Hastalık, farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Tedavi için kalp damar cerrahisi bölümüne gidilmelidir. Raynaud Hastalığı tedavisi henüz tam anlamıyla mümkün olmamakla birlikte, kesinlikle doktor kontrolünde olunmalıdır.

Hastalık ortadan kaldırılamaz; hastalığın etkinleştiği durumların ortadan kaldırılması gereklidir. Aksi takdirde hastalık kangren ve doku kaybına kadar ilerleyebilir.

Korunma yollarının başında yaşam alışkanlıklarınızı değiştirmek tavsiye edilmektedir. Özellikle damarları daraltıcı alışkanlıklarınızdan kesinlikle vazgeçmelisiniz. Stresten ve elbette soğuktan uzak durmalısınız.

l Soğuk bölgeler yerine ılıman iklime sahip yerlerde yaşamayı tercih edin.

l Soğuk havalarda hastalığın etkili olabileceği el, ayak, kulak, burun gibi vücut bölgelerinizi koruyun.

l Ayaklarınızı soğuktan koruyun. Mümkünse kalın çoraplar ve tabandan yüksek ayakkabılar tercih edin. Mümkün olduğunca terlikten uzak durun.

l El ve ayaklarınızı darbelerden koruyun.

l Soğuk su ile temasınızı en alt seviyeye indirin. Temizlik yaparken ılık su tercih edin.

l Sigara damarların daralmasını tetikler. Kesinlikle bırakın.

l Raynaud hastalığının tetikleyicileri arasında yer alan stresten uzak durun.

l Kafeinden uzak durun.

l Spor yapmaya başlayın.
Tüm bunlara rağmen hastalık ilerlemeye devam ediyorsa, ilaç tedavisi önerilebilir. Tavsiye edilebilen ilaçlar arasında; hipertansiyon ilaçları, anti-depresanlar, aspirin, nitratlı yüzey kremleri gelmektedir.

Damarları daraltan maddeler kadar, ilaçların kullanılmamasına da dikkat etmek gerekir. Östrojen veya psödoefedrin içeren ilaçlar alınmamalıdır. Ayrıca

l Migren hapları,

l Doğum kontrol hapları,

l Beta blokerlar,

l Sempatektomi ,
damarları daraltan ilaçlardır. Herhangi başka bir hastalığın tedavisi için doktor tarafından önerilmesi halinde, hastalığınızı doktorla paylaşmayı es geçmemelisiniz.

Son olarak, Raynaud hastalığı belirtileri şiddetlendiğinde, ilaç tedavilerinin de etki etmediği zamanlarda ciddi ameliyatların yapılması gerekebilir. İlgili sempatik sinirlerin kesilmesi son çare olarak kullanılmak durumunda kalabilir.

Anahtar Kelimeler: Raynaud hastalığı, Raynaud hastalığı belirtileri, Raynaud hastalığı tedavisi, Raynaudfenomeni, Raynaud hastalığının tetikleyicileri