Rahim Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Günümüzde her ne kadar çok çeşitli hastalıklarla mücadele ediyor olsak da bu hastalıkların bazıları diğerlerinden daha etkili ve daha sert tedavi yöntemleri gerektiren türdendir. Özellikle kadınların en çok şikayetçi olduğu hastalıkların başında gelen rahim kanseri, şüphesiz ki türünün en zor hastalıklarından biridir. Meme ve yumurtalık kanserleriyle birlikte kadınlarda en çok rastlanan hastalık olan rahim kanseri, belirtilerini gösterdiği andan itibaren tedavi edilmeye başlanmalı ve hastalığın ileri seviyelere taşınması engellenmelidir. İşte tüm detaylarıyla rahim kanserinin özellikleri.

Rahim Kanserinin Sebepleri:

Kadın hastalıklarının başında gelen hastalıklardan biri olan rahim kanseri, tek bir sebepten ötürü oluşmaz. Temelde vücutta oluşan diğer kanser türleriyle aynı sebeplerden başlayan bu kanser türü, dokuları oluşturan hücrelerin normal hızlarını aşarak anormal şekilde büyümeleri sonrası rahimde çeşitli tümörler oluşturmalarıyla kendini gösterir. Birden fazla bölgesi olan ve her bölgesinin kendi özellikleri olan rahimde, çeşitli bölgeler bu hastalık türüne sebep olabilir. Rahim kanserine en çok sebebiyet veren bölgeler ise rahmin iç döşemesi olarak bilinen endometrium bölümü ve rahim kaslarıdır. Rahim kasları tek başına kanser sebebi değildir, ancak rahmin çeşitli bölgelerinde oluşan kanser dokuları köklerini bu kaslardan alırlar ve daha sonra büyüyüp kanser niteliği taşımaya başlarlar.

Rahim Kanserinin Belirtileri:

Rahim kanserinin önüne geçebilmek ve ileri dereceye geçmesini engellemek için, diğer tüm hastalıklarda da olduğu gibi erken teşhisin önemi büyüktür. Bu sebeple kadınlarda en çok görülen hastalıklardan biri olan rahim kanserinin olası belirtileri iyi bilinmeli, bu belirtilerle karşılaşıldığında en kısa sürede bir doktora başvurulmalıdır.

Rahim kanseri belirtileri, adından da anlaşılabileceği üzere kendilerini rahim ve vajinal kısımlarda gösterirler. Özellikle anormal derecede gerçekleşmiş kanama, düzensiz ve istemsiz akıntı ve çeşitli lekelenmeler bu hastalık türünün en önemli belirtileri arasındadır. Aynı zamanda sorunsuz bir cinsel ilişki sırasında veya sonrasında meydana gelen ağrı ve kasılmalar da rahim kanserinin kendini belli etme yollarından bazılarıdır. Tüm bunların yanında rahim kanseri, en çok vajinal kanama şeklinde kendini belli etmektedir.

Rahim Kanseri Tedavi Yöntemleri:

Rahim kanseri hastalığının tedavi sürecinde izlenebilecek tek bir yol yoktur. Modern tıpta bu hastalıkla ilgili pek çok tedavi yöntemi geliştirilmiş olsa da, bu tedavilerin izleneceği zaman dilimi hastalığın ilerleme seviyesiyle doğru orantı gösterir. Hastalığın erken teşhisi yapılmış ise doktor kontrolünde ve programında izlenebilecek bir tedaviyle bile tedavi mümkünken ilerleyen derecelerde tedavi yöntemleri kemoterapiye kadar gidebilir.

Rahim kanserinde en çok kullanılan tedavi yöntemi ameliyattır. Hastalığın giriş aşamasında uygulanan bu yöntem ile kansere sebep olan dokular bölgeden alınır ve bölge temizlenerek iyileşme sürecine bırakılır.

Eğer ameliyatın ardından hastalığın ufak da olsa tekrarlanma riski varsa radyoterapiye başvurulur. Amaç hastalıklı dokuların tamamen temizlenmesi ve herhangi bir kalıntı bırakmamasıdır.

Ameliyat ve radyoterapi işlemlerinin zaman zaman hastalığı tamamen tedavi edememe ihtimali vardır. Bu ihtimalin sebebi hastalığın kendisini daha geniş bölgelere yaymış olmasıdır. Diğer bölgelerdeki tümörün büyümeden ortadan kaldırılması için hormon tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi yöntemi, genelde yüksek dozlu ilaç tedavisi şeklinde gerçekleşmektedir.

Vücudun diğer bölgelerine yayılmış olan tümörleri öldürmek için hormon tedavisinin yetersiz kaldığı seviyelerde ise en ağır tedavi yöntemlerinden biri olan kemoterapiye başvurulur. Kemoterapinin uygulanması için rahim kanserinin oluşmuş, yayılmış ve yayılan tümörlerin temizlenmesi aşamalarında yetersiz kalınmış olunması gereklidir. Hastalığın son seviyelerinden olan bu durumda, tümörlerin tamamen ortadan kaldırılması için değişik özellikli ilaçların birbirine karıştırılıp vücuda uygulandığı kemoterapi yöntemlerine başvurulur.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.