Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzı Kanseri
Vücutta yer alan dokuları meydana getiren sağlıklı hücreler bulunmaktadır. Bu hücreler büyür ve bölünür. Bu süreçte ise çoğu zaman kendilerini yenilerler. Bu da vücudun sağlıklı ve diri kalmasına neden olmaktadır. Ancak vücudumuzda bulunan hücreler, bazen kontrolsüz bir şekilde büyüme ve gelişme gösterir. Kontrolsüzce büyüyen bu hücreler, tümör adı verilen bir doku kütlesinin meydana gelmesine sebep olur. Çoğu kadında rahim ağzında gelişebilecek olan, rahim ağzı kanserinin oluşumu yıllar sürebilir. Birçok vakada smear testi yapılarak, kanser öncesi değişiklikler tespit edilebilmektedir. Böylelikle erken teşhis konulmuş olur ve kanser henüz gelişmeden tedavi edilebilir.
Dünya çapında kadınlarda en çok görülen kanser türü, rahim ağzı kanseridir. Ancak erken teşhis sayesinde tedavileri yapıldığı için, özellikle smear testinin uygulandığı ülkelerde görülme sıklığı çok azalmıştır. Tüm kadınlar rahim kanseri konusunda, hayatları boyunca risk grubunda yer almaktadır. Rahim ağzı kanserinden ise, rahim ağzında en sık görülen enfeksiyonlardan biri olan HPV (insan papillom virüsü), bu kanserlerin neredeyse tamamından sorumludur. Bu nedenle menopoza giren kadınlarda dahil olmak üzere tüm kadınların, hekim tavsiyesine uyarak düzenli smear testi yaptırmaları, erken teşhis açısından çok önemlidir.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Rahim ağzı kanserinde genellikle hiçbir belirti görülmez. Belirtiler kendini göstermeye başladığında ise, çoğu zaman kanser hücreleri yayılmaya başlamıştır. Rahim ağzı kanseri yayılmaya başladığında kendini gösteren ilk belirtiler vajinal kanama, beklenmedik şekilde anormal seviyede vajinal akıntılar ve lekelenmedir. Kanama durumu adet dönemi sırasında fazlalaşabilir. Cinsel ilişkinin ardından da, kanama belirtisi görülebilmektedir. Ayrıca cinsel ilişki esnasında oluşan lekelenme ve ağrılar, rahim ağzı kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. İlerlemiş olan rahim ağzı kanserinin diğer belirtileri ise idrar yapma sıkıntısı ve bacaklarda görülen şişmelerdir. Tüm bu belirtiler çoğu zaman, kanser dışında başka problemler nedeniyle görülmektedir. Ancak bu belirtilerden biri ya da birkaçı kişide görülüyorsa, kanser ihtimalide göz önünde bulundurularak mutlaka bir hekime başvurmak gerekmektedir.

Rahim Ağzı Kanseri Nedenleri Nelerdir?
Rahim ağzı kanserinin en büyük nedenlerinin başında HPV virüsü gelmektedir. Bu virüsün insan vücuduna girmesinin en kolay yola, cinsel ilişki sayesinde bulaşmasıdır. Virüs bağışıklık sistemi tarafından yok edilebilen bir virüstür. Ancak bu gerçekleşmezse, HPV virüsü hücrelerin içine yerleşerek anormal şekilde gelişmelerine neden olur. Bu durumda rahim ağzı kanseri oluşumuna neden olmaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri, Tanı ve Tedavisi Nasıl Olur?
Rahim ağzı kanserinin erken teşhisinde, smear testinin yeri ve önemi çok büyüktür. Bu nedenle kadınların düzenli aralıklarla, smear testi yaptırmaları gerekmektedir. Smear testi sonucunuz anormal çıkarsa ya da rahim ağzı kanseri belirtileri görülürse, daha ileri testler yapılacaktır. Biyopsi ve kolposkopi gibi yöntemler kullanılarak, kanser oluşumu olup olmadığı hakkında kesin teşhis konulacaktır. Ayrıca bu testlerin yapılması, hekiminizin sizin için düzenleyeceği tedavinin şeklini belirleyecektir.
Kanserin teşhisi konulduktan sonra, kanserin derecesi ve evresi dikkate alınarak tedavi uygulanır. Bu tedavi aşamasında onkoloj, patolog, radyolog, jinekolog, radyasyon onkoloğü ve medikal onkolog uzmanlarından oluşan bir ekip, kanserin tedavisi için gereken işlemleri yapacaklardır. Bu kanser türü çoğu hastada ameliyat veye radyasyon tedavisi gerektirmektedir. Cerrahi tedavi yönteminde, rahim ağzı dışına yayılmamış ve küçük çaplı tömürlerin mümkün olduğunda alınması işlemi uygulanır. Radyasyon tedavisinde ise, tümörlerin olduğu bölgeye vücut dışından yüksek enerjili ışınlar verilir. Radyasyon tedavisi uygulanan hastalara, sık aralıklarla ufak dozda kemoterapi tedaviside uygulanmaktadır. Bunun amacı ise, radyasyon tedavisinin etkisini güçlendirmektir.