Psikoloji Hastalıkları Belirtileri Ve Tedavisi

Fizyolojik olarak organik bir hastalık durumu olmamasına karşın kişiyi her açıdan etkilemektedir. Bir çok psikolojik rahatsızlık türü bulunmaktadır.

Psikoloji Hastalığı Çeşitleri

1. Depresyon

Bir çok nedenden kaynaklı olabilen depresyon, kişinin yaşam kalitesine olumsuz etki yapmaktadır. Bir çok belirti depresyon olabileceğini önceden bildirir. Bu belirtiler arasında uyku problemlerinin üst seviyede olması, gece uyuyamama ya da sabah erken saatlerde uyanmış olma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu kişiler sürekli uyku hali içinde olurlar. Yoğun iştah kaybı yaşanır. Hiçbir şey yemek istememe, hiçbir şeyden tat almama gibi sorunlar baş gösterir. İştahsızlık ve stres sonucu ciddi bir kilo kaybı gözlemlenir. Bu durum bel, boyun ve diğer bölgelerde ağrıların artmasını da beraberinde getirir. Bu belirtilerin birden fazlası aynı anda görülüyorsa mutlaka doktora gitmek ve muayene olmak gerekmektedir.

Depresyon tedavisinde ilaç kullanılabildiği gibi psikolojik tedavi yöntemleri de beraberinde kullanılabilmektedir. Beynin farklı yönde çalışması ve farkındalık kazanma üzerine farklı etkinlikler yapılabilmektedir. Bu süreç uzun olabileceği gibi, bu süreçte ailenin desteği de oldukça önemli olmaktadır. Ailenin, kişinin yanında olduğunu ve bu süreci atlatacaklarını hissettirmesi gerekmektedir.

1. Panik Atak

Panik atak rahatsızlığı, kişilerde aniden ortaya çıkan gerilim durumu olarak kendini göstermektedir. Aniden oluşan daralma, aşırı terleme ve kaygı hissi başlıca belirtileri arasında yer alıyor. Bu nöbet anında kişi, o an ölecekmiş hissine kapılır ve bu duyguyu üst düzeyde yaşar. Bu süreçte bu kişilerin yanında olacak refakatçilerin, ona hiçbir şey sormadan destek olması gerekir. Bu panik atak tedavisinde rahatlatıcı ilaçlar kullanılmaktadır. Bazı terapi teknikleriyle de desteklenerek, kişinin gevşemesine yardımcı olunmaktadır.

1. Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu

Bu bozukluk kişinin her an yoğun düzeyde kaygı yaşaması ve bunalma hissi. Her an stresli olan bu kişiler, bu durumdan her açıdan zarar görmektedir. Kişiye fiziksel olarak da zarar verdiği gibi yaşam kalitesine olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu kişilerde görülen kendini gerçekleştirmiş kehanet durumu, her zaman her durumda kötü bir şey yaşanacağına inanmalarıdır. 6 ay ve üzerinde bu belirtilere sahip kişilerin psikoterapistlerle iletişime geçmesi doğru bir davranış olacaktır. Bu bozukluğun belirtileri arasında kişinin kendini hep huzursuz hissetmesi, dikkatini bir şeye verememesi, sürekli yorulması ve yoğun heyecan yaşaması gibi durumlar görülmektedir. Bunun sonucu olarak özellikle stres nedeniyle, mide problemleri de yaşanmaktadır.

Anksiyete bozukluğu tedavisi için antidepresan ilaçları öncelikli olarak kullanılmaktadır. Bu kişinin o an kötü düşüncelerden uzaklaşmasına yardımcı olmaktadır. Bilişsel yöntemlerle de uzun süreçte bu algıları değiştirilebilmektedir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Halk ağzında takıntı hastalığı olarak bilinmektedir. Belli bir davranışı sürekli tekrarlama olarak bilinir. Sürekli el yıkama, bir yere bakma ve benzer davranışlar görülür. Psikoloji hastalıkları tedavisi için kullanılan ilaç ve yöntemler aynı şekilde uygulanmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.