PSİKİYATRİ HASTALIKLARI

Günümüzde birçok nedene bağlı olarak bireylerde psikolojik sorunlar oluşmaktadır. Genel olarak bu hastalıkların nedenine bakıldığında ise karşımıza büyük acılar, stres, depresyon ve bunun gibi sorunlar psikolojik rahatsızlıkları meydana gelmektedir.

Bu hastalıkların tedavisi günümüzde oldukça gelişerek oldukça başarılı sonuçlar elde edilmeye başlanmıştır.

Psikiyatri Hastalıkları

Son zamanlarda oldukça sık karşılaştığımız bu hastalıkları eminiz ki birçok insan bilmiyor ama bu hastalığa yakalanmış durumda. Bu hastalıklardan bahsedilecek olursa bunlar:

1. ŞİZOFREN

Şizofren şüphesiz en ciddi psikolojik sorunlardan birisi olmaktadır. Bilenene göre şizofreni ömür boyu süren bir hastalık olmasına rağmen doğru bir tedavi ile tamamen kontrol edilebilen bir hastalıktır. Bu hastalığa göre kişi gerçekle bağını kaybeder sesler duyabilir ya da hayali kişiler ile konuşabilir. Şizofrenin ana nedenleri arasında stres, kaygı bunu yanında genetik yatkınlık gibi nedenler söz konusudur. Bu hastalık sinsi bir hastalıktır oldukça yavaş bir şekilde ilerler.

Belirtisi: Şizofrenin üç tip belirtisi vardır. Bunlardan ilki psikotik belirtilerdir, bu belirtiler halüsinasyon, sanrılar, düşünceler gibi belirtiler grubudur. Diğer belirti tipi, olumsuz belirtilerdir bu tipte duygular ifade edilememeye başlanır bu belirti ile depresyon ile karıştırılma gibi konular meydana gelebilir. Son tip ise bilişsel tiptir bu tipe göre, karar verme ya da dikkat sorunları gündeme gelir.

Tedavi:

Günümüzde maalesef şizofrenin net, kesin bir tedavisi yoktur. Sadece kontrol altına alınması mümkün olabilmektedir.

2.PANİKATAK

Panikatak günümüzde oldukça sık rastlanılan hastalıklardan olmasına rağmen birçok kişi tarafından psikiyatri hastalığı olduğu bilinmemektedir. Özellikle stresli dönemlerde meydana gelen bu hastalık nöbetler halinde gerçekleşir.

Belirtileri: Ölüm korkusu, kalp atışlarının hızlanması ve heyecan, titreme ya da nefes alma da zorluk gibi belirtiler ile kendini hissettiren bir hastalıktır.

Tedavisi:

Günümüzde tedavisi olan bir hastalıktır. Tedavi de tercih edilmekte olan iki çeşit yöntem vardır. İlki psikolojik ilaçlar, anti depresanlar diğerleri ise psikoterapilerdir.

Bu tedavi yöntemlerinin ikisinde de korkunun üzerine gitme yöntemi uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra nefes egzersizleri de panikatakta işe yarayan yöntemlerdendir.

3.UYKU BOZUKLUĞU

Genelde bireylerin uykuya oldukça fazla ihtiyacı vardır. Uyku sayesinde hem fiziki hem de ruhsal yorgunluklar atılır. Geceleri sıkça karşılaşılan uyku bozuklukları gündelik hayatta tembellik, yorgunluk hissinin artışına neden olur.

Belirtileri:

Gündelik hayatta yorgunluk hissi, uykusuzluk ve benzeri belirtiler ile kendini gösterir.

Tedavisi: Öncelikle mutlaka bir uyku düzeni ayarlaması gereklidir. Bundan daha sonra ise geç uyunsa bile normal saatinde kalkılmalıdır. Eğer bunlar ile düzelmiyorsa mutlaka bir uzman eşliğinde ilaç tedavisi uygulanmalıdır.