Prostat Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Prostat hastalığı, erkeklerin korkulu rüyası olan bir hastalıktır. Her erkek çocuğunda bulunan ve üreme organı olarak bilinen prostat, farklı yaş gruplarında değişik sebeplerden dolayı fonksiyon bozukluğu sebebiyle hastalığa neden olabilir.

Prostat Hastalığı Belirtileri İle Tedavi Yöntemleri

Prostat hastalığı, türüne göre belirti veren bir hastalıktır. İyi prostat büyümesi ve kötü prostat büyümesi şeklinde görülebilen prostat hastalığının tedavisi için farklı teknikler mevcuttur.

İyi Huylu Prostat Büyümesi

Bu hastalık türü, tıp dilinde prostat bezinin büyümesi sonucu idrar yolunu sıkıştırması şeklinde adlandırılmaktadır. Basit tekniklerle tedavisi mümkündür, hayati riski yoktur ancak sebep olduğu belirtiler nedeniyle günlük yaşam kalitesini bozmaktadır. Tedavisi yapıldığında tehlikesiz olan hastalık, tedavi edilmediği takdirde idrar kesesinin tam anlamıyla boşaltılamamasından dolayı böbreklerde işlev bozukluğuna sebep olabilir.

İyi Huylu Prostat Hastalığının Belirtileri

İdrar yapmada zorlanma

İdrarın kesik kesik yapılması

Gece uyurken idrar yapma hissiyle sık sık uyanma

İdrara sıkışıyormuş gibi olma

Her an her yerde acil şekilde idrar yapma isteği hissetme

İdrarın tam anlamıyla boşaltılamaması

İdrar yaparken ıkınma gerektirecek kadar zorlanma

Zaman zaman kanlı idrar

İdrar yaparken oluşan yanma

Kötü Huylu Prostat Büyümesi(Prostat Kanseri)

Tehlikeli olan prostat hastalığıdır. Prostat bezinde bulunan hücrelerde kontrolsüz şekilde büyüme sonucu oluşur. Kısa zaman içerisinde tüm prostat bölgesine yayılır. Prostat kanserinin belirtileri, iyi huylu prostat büyümesine oranla daha geç ortaya çıkar.

Prostat Kanserinin Belirtileri

İdrar yapmada zorlanma(hastalığın ilerlediği seviyelerde ortaya çıkar)

İdrar miktarında azalma

İdrardan ya da spermden kan gelmesi

Boşalırken şiddetli ağrı hissedilmesi

Kasık bölgesinde rahatsız edici ağrı

Sertleşmede bozukluk

Kemik ve kas ağrıları, prostat kanserinin temel belirtileridir.

Zaman zaman iyi huylu prostat büyümesi ile prostat kanserinin belirtileri karıştırılabilir. Bu nedenle, belirtiler ortaya çıktığı zaman doktora başvurulduğunda, erken müdahale ile tedavi büyük oranda mümkündür.

Prostat Hastalığının Tedavisi

Prostat hastalığının tedavisi, hastalığın türüne göre yapılır. İyi huylu prostat büyümesi genelde ilaç yoluyla tedavi edilir. Büyüme, hastayı rahatsız etmeyecek derecedeyse, doktor tarafından izlem altına alınır ve bazı ilaçlar verilir. Ancak, her hastanın durumu aynı değildir. Bazı durumlarda cerrahi tedavi gerekebilir. Çeşitli operasyon teknikleriyle prostat dokularının büyümesinin önlenmesi şeklinde yapılan cerrahi müdahale büyük oranda olumlu sonuç verir.

Prostat kanseri ise, hastanın sağlık durumu, büyümenin oranı ve yayılımına göre tedavi edilir. En etkili tedavi seçeneği cerrahi operasyondur. Muayene ve tahliller sonrası, uygun teknikle operasyon uygulanır ve belirli süre hasta takip altında tutulur.