Pozisyonel Vertigo Tedavisi

Pozisyonel Vertigo Tedavisi

Vertigo, baş dönmesi sorunu pek çok hastalıktan kaynaklanabilen, ataklar halinde gerçekleşebilen ve kişilerde bir süre sonra ciddi şikayetlere yol açabilen bir sorundur. Poziyonel vertigo tedavisi ise, iç kulak kristallerinden kaynaklanan bir soruna yönelik bir tedavi yöntemidir. Bu tedavinin uygulanabilmesi için öncelikle doktorunuz tarafından iç kulak probleminizin olduğu teşhisinin çeşitli testler sonucunda koyulması gerekir. Pozisyonel vertigo’da ilaç tedavisi ve bunun yanı sıra çeşitli egzersizlerle tedavi yöntemi de uygulanabilmektedir.

Bu baş dönmesi sorunu aslında tam bir hastalık olarak tanımlanmamaktadır. Kulak içi kristallerinin yarım daire kanallarına düşmesi sonucu ortaya çıkan bu problem, genelde 1-2 haftalık bir süre boyunca kendini gösterir ve kişinin başını çevirdiği pozisyon ile şiddeti artış gösterebilir. Ayrıca sorunun kendini zamanla tekrar etmesi de söz konusudur.

Pozisyonel Vertigo için Ziyaret Etmeniz Gereken Doktor Hangisidir?

Pozisyonel vertigo tedavisi uygulanması için, doğrudan kulak burun boğaz doktorlarıyla görüşmek gerekir. Doktorunuz size çeşitli testler yaptıktan sonra pozisyonel bir baş dönmesi sorununuz olup olmadığını anlar ve buna göre bir tedavi yöntemi uygular. Uygulanan testler kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir. Pozisyonel baş dönmesi hastaları yatarak başlarını farklı yönlere doğru çevirirler ve bu sırada göz hareketleri doktor tarafından incelenir ve vertigo teşhisi konur.

Semont Manevrası

Pozisyonel vertigo tedavisi, Semont manevrası adı verilen bir yöntem ile gerçekleştirilebilecek bir tedavidir. Bu tedavi yönteminde yarım daire kanalına düşen kristaller tekrar eski pozisyonları olan iç kulak kanalına aktarılırlar. Bu işlemi gerçekleştirmek için yönlendirici maske benzeri bir şapka takılır ve doktorunuzun verdiği yönerge izlenerek çeşitli baş hareketleri gerçekleştirilir.

Semont manevrasının yanı sıra çeşitli egzersizler de doktorunuz tarafından evde yapılmak üzere verilebilmektedir. Bu egzersizleri uyguladığınız takdirde 4 hafta içerisinde belirtilerinizde önemli azalmalar gerçekleşecektir. Bazı hastalarda belirtilerin azalması 8 haftaya kadar sürebilmektedir.

Nadir de olsa bazı hastaların pozisyonel vertigo tedavisi yöntemlerine cevap vermediği görülebilir. Bu tip hastalarda doktorlar vestibüler rehabilitasyon tedavileri de uygulayabilirler. Bu rehabilitasyon tedavisinde doktorlar hastalarla birebir ilgilenerek hareketlerin uygulanmasında onlara destek olabilirler. Pozisyonel tedavi yöntemlerinin hastaların çok önemli bölümünde başarı kaydettiği de görülmektedir diyebiliriz.