Pozisyonel Vertigo Belirtileri ve Tedavisi

Pozisyonel Vertigo

Vücudumuzun denge sistemi temel olarak beynimize gönderilen sinyallere bağlıdır. Ancak bu sinyallerde başı çeken ve denge sistemimizde de başta olan yer kulak içi ve beyincik bölgesidir. İç kulağımızda kalsiyum karbonat kristalleri bulunur. Hatta pek çok kişiden “kristallerim oynamış” dediklerini duyarsınız. İşte bu kristaller bizim dengeli bir şekilde hareket edebilmemize olanak tanır. Ancak bu kristallerin yerinden oynaması ile beyne giden sinyallerde bir düşüş meydana gelir. Bunun sonucunda ise ortaya dengesizlik, yani vertigo çıkar. İşte bu tür bir vertigoya, iç kulaktaki sorunlardan kaynaklanan vertigoya, pozisyonel vertigo ismi verilmektedir.

Pozisyonel Vertigo Teşhisi

Pozisyonel vertigo teşhisi için KBB uzmanı bir doktor tarafından ilk olarak Dix-Halpike adlı test uygulanır. Bu oldukça kolay bir tıbbi testtir. Doktorunuz göz hareketlerinizi dikkatli bir şekilde inceler ve sonrasında başınızı belli açılarla çevirmenizi ister. Bu baş hareketlerinden sonra ortaya çıkan göz hareketlerinizi de inceleyerek pozisyonel vertigonuzun olup olmadığı ortaya çıkarılmış olur.

Pozisyonel Vertigo’nun Belirtileri Nelerdir?

Pozisyonel vertigonun en net belirtisi baş dönmesidir. Ayağa kalktığınızda, başınızı hızlıca çevirdiğinizde başınız dönüyor veya yere düşecekmiş hissine kapılıyorsanız pozisyonel vertigonuz olabilir. Bu baş dönmelerine ek olarak göz kararması da görülebilir. Bu durum genellikle çok uzun sürmez. Yaklaşık olarak 1-2 dakika süren vertigo atakları, gün içinde sık sık tekrar edebilir. Ancak bazı durumlarda mide bulantısına ve kusmaya neden olabilmektedir. Hatta zamanla psikolojik sorunlara da neden olabilir. Pozisyonel vertigo belirtileri, günlük yaşantıyı etkiler ve zorlaştırır.

Pozisyonel Vertigo’nun Tedavisi Nasıldır?

Pozisyonel vertigonun tedavisinde ana kısmı manevra hareketleri oluşturur. Doktorunuzun belirleyeceği bu manevra hareketleri sayesinde pozisyonel vertigodan kurtulabilirsiniz. Böyle bir durumda ilaç tedavisine ihtiyacınız kalmaz. Bu manevra hareketleri ile kulak içindeki kristallerin yerlerine oturtulması amaçlanır. Hareketleri yaparken fizik tedavi uzmanı refakat eder. Hastaların, toplamda 4 terapi sonunda iyileştiği görülür. Bir terapi, eğer baş dönmesi görülmezse, 2 seans ile bitirilir. Manevra hareketleri ile tedavi sürecine yanıt vermeyen pozisyonel vertigo hastalarına vestibüler rehabilitasyon uygulanması gerekir.

Pozisyonel vertigo ile, daha önce bahsettiğimiz gibi, psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir. İşte bu sorunların aşılması adına vestibüler rehabilitasyon uygulanır. Bu uygulama ile hastaların daha hızlı iyileşmeleri, psikolojilerinin düzelmesi ve günlük yaşantılarında yaşadıkları sıkıntıları aşmaları amaçlanır. Bu aşamada hastanın gayreti de oldukça belirleyicidir. 1-2 ay arası bir süreç içerisinde iyileşme görülebilir. Ancak yine de egzersizler yapılması tavsiye edilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.