Polip Nedir

Polip Nedir?

Polip, pek çok kadını etkileyen önemli bir sorundur ve rahimde oluşur. Rahmin iç tabakası kalınlaşır ve zamanla rahmin içinde bir et parçası oluşur. İşte bu et parçasına verilen isimdir polip. Polip, menopoz dönemi öncesindeki kadınlarda görülebileceği gibi, menopoz dönemi sonrasında da etkili olabilir. Bu et parçaları tümöre benzer ve zamanla dışa doğru büyürler. Genellikle iyi huylu olan polipler yine de kontrol altında olmalıdır ve ihmal edilmemelidir. Çünkü ihmal edildiği durumlarda polipler sonradan sıkıntıya sebep olmaktadırlar. Özellikle kadınlarda polip oluşumundan sonra rahim kanseri için sürekli olarak testler yapılmalıdır. Polipler zamanla büyürler ve büyüdükçe sıkıntıya sebep olurlar. Bunun önüne geçebilmek amacıyla uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Rahimdeki Polip Belirtileri Nelerdir?

Rahimde polip olduğunda kadınlar için pek çok şey zorlaşır. Adet düzensizliği ilk belirtiler arasındadır. Zaman zaman uzun ve aşırı kanamalara da sebep olabilir. Rahimde oluşan et parçası bütün bir sistemi bozabilir. Bu nedenle poliplerin belirtileri içinde en sık rastlanan kanamalar olmaktadır ve bu kanamalar fark edildiği anda hemen bir uzman doktora başvurulmalıdır. Kan kaybı zamanla kansızlığa da sebep olabilir.

Poliplerin belirtileri arasında adet dönemindeki kadınlarda kramp benzeri ağrıların ortaya çıkması, kanamalar, cinsel ilişki esnasında şiddetli ağrılar sayılabilir. Bunlara ek olarak kadınların hamile kalmasını da önleyebilen polipler, hamilelik halinde ise düşüklere sebep olabilmektedir. Bu nedenle hamilelik esnasında polip oluşumuna karşı çok daha dikkatli olunmalıdır.

Kadınlarda polip belirtileri oluştuğunda, yapılan jinekolojik muayeneler sonrası, yakınmalar değerlendirilmektedir. Muayenede histeroskopi adı verilen yöntemle rahim ağzı, optik cihazla, kontrol edilmektedir.

Küretaj işlemi ile alınan dokular için patolojik inceleme yapılır. Ultrason tetkiki yapılırken teşhise yardımcı olması için rahme steril su konulmaktadır. Eğer tetkik işlemi rahimde yapışıklıklar oluşursa polipler fark edilemez. Teşhise yardımcı olması için östrojen hormon takibi yapılması da bir çözüm olabilir.

Rahimdeki Polip Türleri

Rahimde oluşabilecek polipler pek çok farklı tipte olabilir. Hiperplastik polipler östrojene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır ve hiperplazi özellikleri görülür. Fonksiyonel polipler ise kas dokusu nedeniyle oluşurlar. Hiperplastik ve fonksiyonel polipler zamanla özelliklerini yitirir ve büzüşür. Bu büzüşmenin sonucunda atrofik polipler oluşur. Bazen rahimde çapı 1 cm’den de küçük olan pseudo polipleri oluşabilir. Bu polipler adet döngüsünün ikinci kısmında görülür ancak adet kanamalarının sonunda kaybolurlar.

Poliplerin Tedavisi

Polipler takip altında tutulmalıdır. Çünkü ihmal edildiğinde, özellikle hamilelikte, ciddi sıkıntılara neden olmaktadır. Polipler, histeroskopi yöntemiyle rutin bir şekilde kontrol edilmelidir. Hatta zaman zaman parça alınmalı ve patolojik teste tabi tutulmalıdır. Rahmin iç tabakası takip edilmeli ve polip oluşumunun önüne geçilmelidir. Çünkü adet kanamaları rahmin iç tabakası sayesinde olmaktadır. Polip oluşumu meydana gelirse adetlerde düzensizlikler ve aşırı kanamalar görülebilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.