Polikistik Böbrek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Polikistik böbrek hastalığı, halk arasında en sık görülen böbrek rahatsızlıklarından birisidir. Tedavisi edilmediğinde böbrek yetmezliğine kadar gidebilen hastalık, belirtiler ortaya çıktığı andan itibaren önlem almayı gerektiriyor. Poliskistik böbrek hastalığı, böbreklerin ikisinde birden birçok kist oluşmasıdır. pankreas ve karaciğere yayılma özelliği vardır. Aslında böbrekte iyi huylu kistlerin görülmesi, çoğu kişide görülen bir durumdur ancak, iki böbrekte de çok sayıda kist, kronik bir böbrek hastalığının oluşumunu tetikleyebilir.

Polikistik Böbrek Hastalığı Belirtileri

Polikistik böbrek hastalığı, herkeste aynı belirtileri göstermez. Hatta bazı kişilerde, böbrek yetmezliğine sebep olanan kadar hiçbir belirti farkedilmeyebilir. Bazı hastalarda ise, belirtiler çok şiddetli olacak şekilde ortaya çıkar. Belirtilerin şiddetlenmesi ve diğer organlara yayılım göstermesi, hastanın yaşının ilerlemesiyle alakalıdır.

Karın bölgesinde ağrı: Karın ya da böğür diye tabir edilen bölgede şiddetli ağrı oluşması, polikistik böbrek hastalığının belirtileri arasında bulunmaktadır. Ağrı, hastalık ilerledikçe şiddetlenmektedir.

Enfeksiyon: Polikistik böbrek hastalarında, idrar yolları enfeksiyonu da sık rastlanan bir hastalıktır. Sık idrara çıkma ya da idrar yapamama, yapılsa bile idrar bir türlü bitmiyormuş gibi hissetme ve yaparken yanma gibi şikayetler de, polikistik böbrek hastalığına işaret ediyor olabilir.

Böbrek taşı: Sağlıklı insanlar, vücuttaki toksinleri idrar yoluyla dışarı atarlar. Ancak, bazı kişilerde böbreklerin fonksiyonlarının bozulması, idrar yapmada zorlanma gibi durumlara yol açabilir. Bunun sonucunda da, vücuttan atılması gereken toksinler, safra kesesinde birikir ve taş oluşur. Polikistik böbrek hastalığı, böbreklerin fonksiyonunu bozduğundan, böbrek taşı oluşumuna neden olur.

Yüksek tansiyon: Böbrekler, vücut işleyişinde önemli görevlere sahiptir. Herhangi bir fonksiyon bozukluğu, tansiyon hastalığına sebebiyet verebilir. Yani yüksek tansiyon, polikistik böbrek hastalığının habercisi olabilir.

Kalp damar sorunları: Böbrek hastalığının giderek şiddetlenmesi, dolaşım sıkıntısını da beraberinde getirir. Hastalık, uzun bir süreçte daha da şiddetlenir, belirtiler farklı organlara yayılım göstererek ortaya çıkar.

Polikistik Böbrek Hastalığının Tedavisi

Polikistik böbrek hastalığının tedavisi için önce tanı koymak gerekmektedir. Teşhis için, farklı teknikler kullanılmaktadır. MR, tomografi ve ultrason, polikistik börek hastalığının tanısı için kullanılan tekniklerdir. Bunun yanında, birtakım kan ve idrar tahlilleriyle de, tanı kesinleştirilir, hastanın genel sağlık durumu hakkında bilgi edinilir. Kan tahlili, polikistik böbrek hastalığının gelişmişliğini görmek için yapılmaktadır. Tedavi öncelikle, böbreklerdeki kistlerin büyümesini ve yayılmasını önlemeye yönelik ilaçlarla başlatılır. Kistlerin büyümesi engellendiğinde, doğal olarak olası böbrek yetmezliği riski de düşürülmüş olur. Dünyada, poliskistik böbrek hastalığının hem etkili hem de hızlı şekilde tedavi edilebilmesi için birtakım bilimsel çalışmalar yapılmaktadır.

İlaç tedavisinin yeterli kalmadığı durumlarda, cerrahi operasyon tekniğine de başvurulabilir. Hastalığın tedavisi tamamen, seviyesine ve hastaya göre yapılmaktadır. Tıbbi tedavi yanında doktoru hastaya, bol su içmesi ve günlük olarak hafif egzersizler yapması gibi önerilerde de bulunabilir. Ayrıca hastaya, mutlaka uygulaması gereken bir diyet listesi de çıkarılır.