Peynir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında adı peynir hastalığı olarak bilinen ve tıpta asıl ismi Brucella hastalığı olan hastalık Brucella bakterisi nedeniyle meydana gelir. Dünya çapında yılda yaklaşık beş yüz kişide görüldüğü düşünülen bu hastalık ulusal hayvan aşılama programlarını düzenli olarak yapıldığı ülkelerde daha az ortaya çıkar. Amerika ve Avrupa ile kıyaslandığında bu hastalık Türkiye, İspanya, Güney Afrika, Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerde daha sık görülür. Çiftlik hayvancılığı ile uğraşan kişiler bu hastalık bakımından risk altındadır. Hayvanlardan insanlara bulaşan bu hastalık birçok hayvan türünde ve insanlarda enfeksiyona neden olur. Özellikle keçi, koyun, sığır manda gibi hayvanlar bu hastalıktan daha çok etkilenir.

Peynir Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Asıl olarak bir hayvan hastalığı olan Brucella hastalığı insanlarda da ortaya çıkar ve solunum yoluyla bulaşabilir. Bunun haricinde deri ya da mukoza yoluyla da bulaşan peynir hastalığına yol açan bakteri insanlarda en ağır tabloya yol açan bakteri türü olarak bilinir. Özellikle peynir yapımının ağırlık kazandığı ilkbahar aylarında bu hastalık daha sık görülür.

Peynir Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Peynir hastalığı belirtileri arasında ilk sırada yüksek ateş ve titreme gelir. Kırk derece civarında görülen ateşin yanı sıra vücutta enfeksiyon oluşumu bağışıklık sistemini zorlayan derecede olur. Genellikle ölümcül olmayan Brucella hastalığında aralıklı görülen ateşler hastayı bıktırabilir. Depresyon, bitkinlik, yaygın şekilde ağrı, iştah kaybı, baş ağrısı, bitkinlik, bel ağrısı ve terleme de hastalık belirtileri arasında yer alır. Hastalığa yol açan bakterinin vücuda alınmasından itibaren beş ile otuz gün sonra belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık hamileliğin ilk üç ayı içerisinde düşüğe de sebep olabilir. Eğer kronik hale dönüşürse belli bir süre sonra tekrar görülebilir.

Peynir Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Brucella hastalığı tedavisi için çeşitli antibiyotikler kullanılır. Antibiyotik kullanımı uzun süreli olmaktadır. Hastalığın teşhis edilebilmesi için ise kan testleri yapılır. Bazı hastalarda ilerleyen süreçlerde menenjit görülebilir. Bu durumda tedavi süresi en az altı ay sürmekte ve ikili antibiyotik şeklinde tedavi uygulanmaktadır. Tüm tedavi boyunca hastalara yatak istirahati şart koşulur Hastalıkta ilaç tedavisi yeterli oranda uygulandığında daha kısa süre içerisinde iyileşme sağlanır.

Peynir hastalığı olan kişiler için tıbbi tedavilerin yanı sıra bitkisel tedavi yöntemleri de vardır. Buna yönelik olarak dört bardak kaynamış suyun içerisine bir miktar mercanköşk ya da diğer adı ile şahin otu atılır. Yarım saat beklendikten sonra bu kür içilir. Hastalık üzerinde etkili olan diğer bir besin de sarımsaktır. Antibiyotik özelliği bulunan sarımsak hastalığa yol açan mikropların öldürülmesine fayda sağlar. Ciddi sonuçlara sebep olan bu hastalıktan korunmak için insan tüketiminde kullanılan tüm süt ürünlerinin en iyi şekilde pastörize edilmesi gerekir. Bu sayede hastalık riski en aza indirilir.