Periferik Vertigo Belirtileri ve Tedavisi

Vertigo, ani baş dönmesi ve mide bulantısı olarak adlandırılmaktadır. Pek çok nedenle ortaya çıkabilen bu sorunun bazı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan biri periferik vertigo olarak adlandırılmaktadır. İç kulak ya da vestibüler organlar nedeniyle ortaya çıkan vertigoya preiferik vertigo ismi verilmektedir.

Periferik Vertigo Nedenleri Nelerdir?

Vertigonun ortaya çıkmasında en fazla etkili olan organ kulaklardır. İç kulağı etkileyen sorunlar geçici olarak vertigo sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir. Periferik vertigo sorunu Meniere hastalığı, kanal zedelenmeleri ve çeşitli travmalar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Vertigo ataklarının şiddetlenmesi genellikle önemli bir soruna işaret etmektedir. Bu nedenle ani baş dönmesi ya da mide bulantısı sorunu olan kişilerin uzman desteği alması son derece önemlidir. Özellikle nörolojik sorunlardan kaynaklı ortaya çıkan vertigo problemi önemli hastalıkların habercisidir. Özellikle kulağa çok miktarda su kaçması periferik vertigo nedenidir.

Periferik Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Periferik vertigo sorunu yaşayan kişilerin en fazla şikayet ettiği belirti, etrafın dönmesi ya da etrafta bulunan cisimlerin sürekli olarak hareket ettiği hissidir. Sanki deprem oluyormuş gibi bir hisse kapılan hastalar tedirgin olabilmektedir. Bunda en fazla iç kulakta görülen kristal bölgesindeki oynama neden olmaktadır. Yorgunluk hissi veren bu vertigo çeşidinde öncelikle fiziksel sıkıntılar yaşansa da zamanla psikolojik sıkıntılar da baş göstermektedir. Kişinin sosyal yaşamdan uzaklaşması, sinirli yapıya bürünmesi, ağlama krizleri gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu durumda bir an önce uzman desteğine başvurarak destek alınmalıdır.

Periferik Vertigo Nasıl Tedavi Edilir?

Periferik vertigo teşhisinin tam anlamıyla konulması sonrasında tedavi süreci başlamaktadır. Hastanın öyküsü dinlenerek, baş dönmesinin ne kadar sürdüğü, baş dönmesine başka bulguların eşlik edip etmediği gibi sorular sorulur. Hastalara bu aşamadan sonra basit manevra egzersizleri uygulanarak bu egzersizler öğretilir. Bu hareketler kısa sürede olumlu sonuç vermektedir. Diğer türlere göre tedaviden daha hızlı bir şekilde sonuç alınmaktadır.

Periferik vertigo tedavisinde uzman gerekli gördüğü takdirde ilaç tedavisi uygulayabilir ancak genellikle buna gerek kalmamaktadır. Kısa süreli ve süreklilik arz etmeyen baş dönmeleri ortaya çıkaran periferik vertigo sorunu önemli oranda çözülebilmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.