Paraziter Hastalıklar Belirtileri Ve Tedavisi

Paraziterler, canlıların bağırsak bölgelerine yerleşerek, buralarda üremeye devam ederler. Memeli canlılarda görülen bu paraziter hastalıklar, bir çok alt kategoriye ayrılmaktadır. Bu hastalıkların öncelikli olarak bulaşma sebepleri, sağlıksız ve hijyen bakımından eksik olan besinlerin tüketilmesidir. Dışkı ile karışmış bazı besinler ya da iyice pişirilmeden tüketilen besinler bağırsakta, bu canlıların oluşmasına ortam hazırlamaktadır. Bu şekilde vücutta sürekli çoğalmaktadır.

Paraziter Hastalık Türleri

Entamoeba Histolytica

Entamoeba Histolytica hastalığı, tek hücreye sahip bazı parazitlerin neden olduğu bir hastalık türüdür. İçilen sular yoluyla bulaşma ihtimali yüksek olduğu için, ne içtiğinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu hastalığın sonucu olan fizyolojik belirtiler arasında öncelikli olarak yoğun karın ağrısı görülmektedir. Sürekli tuvalete gitme hissi, ishal oluşumu ve bunun kanlı olması, derinin daha da sertleşmesi ve yok olan esneklik, ateşin artması gibi belirtileri de olabilmektedir. Bu hastalığın tedavisi için doktora gitmeli ve gerekli ilaçları, kremleri kullanmanız gerekmektedir. Aynı zamanda önleyici kapsamda yapılacak çalışmalar içerisinde yediğiniz besinlere ve içtiğiniz sulara dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Kıl Kurdu

Çocuk yaşta oldukça sık görülen bu paraziter hastalık, diğer canlılardan ziyade sadece insanlarda görülmektedir. Görüntüsü kıl gibi olduğu için, bu şekilde adlandırılmıştır. Gece uyurken makat kısmından dışarı çıkan bu parazitler o bölgede yoğun kaşınmaya yol açar. Kişi bu bölgeyi kaşıdığında ise ele bulaşan parazit larvaları, ağız yolu ile tekrar bağırsak bölümüne taşınır. Bu döngüden kaynaklı olarak kişi bu hastalıktan kendi çabalarıyla kurtulamaz. Kaşıntı dışındaki diğer belirtileri arasında, uyku sorunları, sinirli olma, karın bölgesinde yaşanan yoğun ağrı gibi daha bir çok belirti sayılabilir.

Kıl kurdu tedavisi için özellikle, parazit yok edici bazı ilaçlar kullanılır. Aynı zamanda evde kullanılan tüm eşyaların yoğun sıcaklıkta yıkanması ve kaynatılması gerekir. Aşırı bulaşıcı olduğu için, bulunabilecek her yerde ki larvaların yok edilmesi gerekmektedir.

Sığır Tenya Paraziti

Sığır tenya paraziti, et aracılığıyla geçen bir hastalık türüdür. Tam pişmemiş ve çiğ olarak tüketilen etlerde bu parazitler bulunduğu için, ağız yoluyla kişilere bulaşmaktadır. Erişkin adı verilen bu parazitler, bir süre sonra iç çamaşırında kendini göstermeye başlar. Başka türlü belirgin bir belirtisi olmayan sığır tenyalarını, iç çamaşırınızı kontrol ederek görebilirsiniz. Bu belirtiden sonra mutlaka doktora giderek tahlil yaptırmalısınız. Paraziter hastalık tedavisi için bir doz olarak ilaç takviyesi yapılmaktadır.

Solucanlar

Sadece insan vücuduna yerleşen bu parazitlerin, kişiyi hasta edebilmesi için belli bir süre dışkı içinde ya da toprak üzerinde kalması gerekmektedir. Aynı şekilde diğer hastalıklar gibi sağlıksız ve hijyenik olmayan koşullarda üretilen besinler aracılığı ile bulaşır. Bu nedenle güvenilir ürünler tüketmeye ve temiz olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Solucan tedavisinde, parazit geçirici bazı ilaçlar kullanılmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.