Pankreas Kanseri Nedir

Pankreas; karnın arka bölümünde, yaklaşık 15 cm uzunluğunda, midenin alt tarafında yatay olarak yer alan bir organdır. Pankreası oluşturan dokular; şekeri metabolize etmeyi düzenleyen hormonların salındığı doku ve sindirime yardımcı enzimlerin salındığı doku olamak üzere iki ana kategoriden oluşur. Pankreas kanseri geliştikten sonra etkilediği dokuya göre belirti verir. Daha çok 60-80 yaş arasındaki erkek yetişkinler, düzenli alkol tüketenler, hareketsiz yaşam tarzı sürenler, sigara kullananlar, diyabet hastaları ve obezlerde görülür. Diğer kanser türlerine göre pankreas kanserinin gelişmesinde genetik yatkınlık faktörü çok düşük bir ihtimaldir.
Belirtileri:
Pankreas kanseri erken dönemde herhangi bir belirti vermeyen sinsi bir hastalıktır. İleri evrede tümör büyüyüp çevre organlara baskı yapmaya başladıkça belirtiler görülmeye başlar.
En sık görülen belirtiler arasında karın bölgesinde geçmeyen şiddetli ağrılar ve sırt ağrısı yer alır. Ağrılar erken dönemde hafif rahatsızlık şeklindeyken ileri dönemde sırta ve bele vurarak şiddetlenir.
Sarılık, en erken görülen belirtiler arasında olup ilk olarak gözlerde sararma ortaya çıkar. Bunun ardından deride sarılık ve idrar renginde çay rengi koyulaşma olarak kendini gösterir. Sarılığın nedeni, pankreas kanseri tarafından safra kesesinin tıkanması sonucu bilirubin maddesinin atılımını engellemesidir. Bilirubin; karaciğer tarafından yapılan, normalde her vücutta olan ve onikiparmak bağırsağı tarafından atılan bir maddedir.
Pankreas kanserinin tipik belirtilerinden biriside; Camcı Macunu Gaita yani dışkının aşırı kokulu, normalden büyük ve yağlı olmasıdır. Dışkı renginde soluklaşma söz konusudur.
Pankreas kanserinin sindirim sistemine yardımcı enzimleri etkilemesiyle ishal ve sindirim zorluğu ortaya çıkar. Mide bulantısı ve kusmaya bağlı olarak da kişide iştah ve kilo kaybı görülür. Beslenme bozukluklarının bir sonucu olarak da yorgunluk ve halsizlik başlar. Yaygın olarak tüm vücutta şiddetli kaşıntı söz konusudur.
Tanısı:
Hastalık erken dönemde belirti vermediği için genellikle tanı koymakta gecikilir. Laboratuvar belirtileri olarak; idrar ve kanda bilirubin (safra suyuna ve dışkıya koyu sarı rengi veren madde) yükselmiştir. Ultrasonda; pankreasta sert ve kistik kitle varlığı saptanır. Bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans (MR) görüntülemede tümörün ayırıcı tanısında önemlidir.
Tedavisi:
Pankreas kanseri, genellikle geç dönemde fark edilen bir kanser olduğundan, tedavisi kanserin yayılım yapıp yapmadığına göre değişiklik gösterir. Tümör sadece pankreası etkileşmiş ise yayılımı önlemek için kemoterapi ve radyoterapi kullanılabilir.
Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili ışınların kullanıldığı radyasyon tedavisidir. Radyoterapi sadece tedavi edilen hücrelere etki eder.
Ancak tümör metastaz (organ ve dokulara yayılma) yapmış ise genellikle kemoterapi yöntemi uygulanır. Kemoterapide, tümörün yayıldığı diğer doku ve organlardaki kanser hücrelerini öldürmek için antikanser ilaçlar kullanılır.
Tedavinin ne kadar süreceğine hekim tarafından hastanın durumu değerlendirilerek karar verilir.
Diğer bir tedavi yöntemi ise cerrahi operasyondur. Ancak pankreas kanserlerinin tamamı operasyon için uygun olmamaktadır. Özellikte ileri evre pankreas kanserlerinde cerrahi işlem uygulanamaz. Bu hastalara uygulanacak tedavi daha çok, yaşam kalitesini artırmaya yönelik; sarılığın düzeltilmesi ve beslenme desteğinin sağlanması, ağrının azaltılması gibi tedavilerdir.
Pankreas kanserinde tedaviden sonra hayatta kalma oranı; tümörün metastaz yapıp yapmaması ve kanserin erken dönemde teşhis edilmesi ile bağlantılıdır. Pankreas kanserinden korunmak için; dengeli beslenme, sigara ve alkolden uzak durma, egzersiz yapma ve fazla kilolardan kurtulmak önerilir.