Özofagus Kanseri Nedir

Özofagus Kanseri Nedir?

Bir diğer adı yemek borusu kanseri olan özofagus kanseri sık rastlanan kanser türleri arasında yer almaktadır. Kötü huylu tümörlerin oluşması ile hastalık ortaya çıkmaktadır. Yemek borusunun iç kısmında aşağıya, yukarıya yada içerden dış kısma doğru yayılması ile hastalık ilerler. En büyük risk lenf veya kan damarları yolu ile vücudun farklı noktalarına yaılmasıdır. Çok sık rastalanan kanser türleri arasındadır diyebiliriz. Dünya üzerinde kanser türleri arasında 6.sırada yer almaktadır. Ülkemizde bu kanser türünün doğu bölgelerimizde daha sık görüldüğü ortaya çıkmıştır. Daha çok 50 ile 60 yaşları arasında görülmektedir. Genç yaşlarda bu kanser türüne yakalanma riski oldukça düşüktür. En çok yemek borusunun orta bölümünde ortaya çıktığını söyleyebiliriz.
Özofagus Kanserinin Nedenleri
Bu kanser türünün ortaya çıkmasını tetikleyen pek çok etken bulunmaktadır. Aşırı sigara, alkol kullanımı ve madde bağımlılığı bu hastalığa davet çıkarmaktadır. Beslenme ile ilgili olan düzensizlikler ve yanlışlıklar risk oluşturan faktörler arasında yer almaktadır. Genetik durumlarda bu hastalık için bir nedendir. Çevresel bazı faktörler hastalığın oluşmasına neden olabilmektedir. Bu ve bunun gibi daha pek çok belirti bulunmaktadır. Ben sigara kullanmıyorum, temiz bir çevrede yaşıyorum gibi düşüncelere kapılmamak ve düzenli olarak kanser tetkikleri yaptırmak çok büyük önem arz etmektedir. Önemli olan bu hastalıklarda erken teşhistir. Aksi halde tedavisi çok zor ve hatta imkansız hale gelebilmektedir.
Özofagus Kanserinin Belirtileri
Her hastalık gibi bu hastalıkta da bazı belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Yutma işleminde zorluklar yaşıyorsanız metlaka bir doktora görünmeniz şarttır. Aşırı kilo kaybı yaşayanlar yine risk altındadır. Göğüs bölgesinde yanma veya ağrı gibi şikayetleri olanlar bu hastalık için tetkik yaptırması faydalı olacaktır. Gıdaların ağza geri gelmesi ve kusma gibi belirtilerin sık olması yine endişe verici bir durum olarak değerlendirilmelidir. Boyun bölgesinde oluşabilecek şişlik durumlarında da bu hastalığın belirtileri olabilmektedir. Aşırı derece iştahsızlık yaşamak, ses kaybı durumları, kanama ve aşırı öksürük durumlarında da doktorunuza görünmenizde büyük fayda olacaktır.
Özofagus Kanseri Nasıl Tespit Edilir?
Bu hastalığın net olarak tespit edilebilmesi için en önemli tanı yöntemi endoskopik inceleme olacaktır. Bu inceleme ile hem teşhis koyma, hem de yapılacak olan tedavi yöntemi belirlenmektedir. Hastalığın erken teşhisi tedavi için büyük önem arz etmektedir.
Özofagus Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
Özofagus kanserinde diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi erken teşhis gerekmektedir. Kansere neden olan tümörlerin iyi huylu olması tedaviyi kolaylaştırmaktadır. Ancak, kötü huylu tümörlerde tedavi süreci çok daha zor ve uzun olacaktır. Farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Hangisinin uygulanması gerektiğini doktorunuz karar verecektir. İlgili doktor endoskopi sonuçlarına göre bir tedavi yöntemi belirleyecektir. Teşhisin erken koyulması, hastalığın evreleri gibi durumlar tedavinin durumunu belirleyecektir. Erken teşhis durumlarda cerrahi operasyon etkili olan bir yöntemdir. Bazı durumlarda bu yöntem yeterli olmayabilir. Bu durumlarda kombine tedavi yöntemleri hasta için uygulanmaktadır. Bir diğer önemli etken tümörün nereden ve nasıl çıktığı ile ilgili olacaktır. İlerlemiş evreler kanser tedavisinde olumsuz bir durumdur. Bu hastalık için hangi yöntem uygulanırsa uygulansın. Önemli olan kötü huylu tümörlerin ne kadarlık alana yayıldığıdır. Dar bir bölgede tespit edilen tümörler kolay bir şekilde ve kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Ancak, vücudun çeşitli bölgelerine ve fazla bir şekilde yayılmış olan tümörleri temizlemek ve de yok etmek çok zorlu olacaktır. Yapılması gereken her bireyin düzenli olarak tetkikler yaptırması önem arz etmektedir.