Over Kanseri Nedir

Over Kanseri Nedir?

Over kanseri diğer adıyla yumurtalık kanseri, kadın üreme sisteminin önemli parçalarından biri olan yumurtalıklarda meydana gelmektedir. Rahmin her iki yanında bulunan yumurtalıklar düzenli olarak yumurta üreterek üremenin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bunun yanında kadınlık hormonu olarak bilinen estrogen ve progestorunun üretimi de yumurtalıklarda gerçekleştirilmektedir. Her 100 kadından 1’inde görülen over kanseri ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Epitelyal tümörler en sık karşılaşılan yumurtalık kanseri türüdür ve yüzde 50-70 oranında görülmektedir.

Over Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kanseri, Üreme organlarında görülen kanser türleri içerisinde oldukça sinsi bir şekilde ilerleyen ve bu nedenle en geç tanısı konulabilen kanser türü olması nedeniyle en fazla ölümle sonuçlanan kanser türüdür. Hastaya hissettirmeden ilerlediği için over kanserinin belirtileri ile ilgili çok bir şey söylemek mümkün değildir. Genelde hastalar rutin jinekolojik kontrollerinde yumurtalık kanseri olduklarını öğrenmektedirler. Bu nedenle hastalığın teşhisi için rutin kontrollerin aksatılmaması gerekmektedir. Vajinal kanamalar, karın bölgesinde şişlik ve ağrı, iştahsızlık ve kilo kaybı, tuvalet alışkanlıklarında değişiklik gibi belirtiler over kanserine işaret edebilmektedir. Ancak bu belirtiler başka bir durumun işaretçisi de olabileceği için çoğu zaman over kanseriyle ilişkilendirilmez. Bu da hastalığın tanısının çok geç konmasına neden olabilmektedir.

Kimlerde Daha Çok Görülür?

Over kanserinin bazı kişilerde görülme riski daha fazla olmaktadır. Düzenli adet görmemek bu riskin artmasındaki başlıca etkendir. Erken adet görmeye başlayanlarda ve menopoza erken giren kadınlarda görülme ihtimalinin daha fazla olduğu gözlenmiştir. Kısırlık durumlarında ve kısırlık tedavisi görenlerde de daha yaygın olarak görülebilmektedir. Bunun yanında az doğum yapan kişilerde de daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir.

Over Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Over kanseri uzmanlar tarafından hastalığın ilerleme durumuna göre 4 evrede incelenmektedir. Uzmanlar evreleme adı verilen işlemi uygulayarak hastanın hangi evrede olduğunu belirleyerek ona uygun bir tedavi süreci başlatırlar.

1. Evre

Hastalığın henüz yumurtalıklardan dışarı çıkmadığı erken evre olarak adlandırılan süreçtir. Bu süreçte kanser oluşumu bir yumurtalıkta olabileceği gibi her iki yumurtalıkta da görülebilmektedir.

2. Evre

Kanser oluşumunun leğen kemiği ile sınırlı olan bölgedeki organlara da bulaştığı evredir. Bu evrede de çoğu hasta herhangi bir belirti hissetmemektedir.

3. Evre

Bu evrede tümör karın içine yayılmaya başlamıştır. Lenf bezleri, bağırsak gibi organlarda yayılım göstermeye başlamıştır. Bu yayılım mikroskobik büyüklüklerde olabileceği gibi hastalığın ilerlemesine bağlı olarak 2 cm civarında olabilmektedir. Bu evrede karın ağrısı şikâyeti arttığı için genelde tanının konulduğu evredir.

4. Evre

Hastalığın en son evresi olarak değerlendirilen bu evrede tümör hastanın karaciğer, akciğer gibi organlarında yayılmaya başlamıştır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurtalık kanserinin tedavisinde öncelikle cerrahi müdahale ile hastalıklı bölgenin tümörden temizlenmesi gerçekleştirilmektedir. Ardından kemoterapi ile tedavi sürecinin başarılı olması sağlanmaktadır. Hastalığın teşhisi ne kadar erken yapılırsa tedavinin başarıya ulaşma ihtimali de o kadar artmaktadır.

Hastanın kemoterapi sürecini kaldıramadığı dönemlerde over kanseri tedavisi radyoterapi diye adlandırılan ışın tedavisi ile de gerçekleştirilmektedir. Bu tedavi yönteminde başarıya ulaşılabilmesi için tümörün bölgesel olması yani yayılmamış olması gerekmektedir. Böyle bir durumda tümörlü bölgeye ışın gönderilerek tümörün küçülmesi hedeflenmektedir. Böylece hastalıklı bölgenin tümörden temizlenmesi sağlanmaktadır.

Over Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Sağlıklı beslenmek ve düzenli olarak spor yapmak kanser riskini azaltmaktadır. Bunun yanında doğum yapmak üreme organlarını sağlıklı çalışmaya teşvik edeceği için riski en aza indirecektir. Emziren kadınlarda over kanserine yakalanma oranının daha az olduğu gözlenmiştir. Doğum kontrol hapları da etkili bir yöntem olmasına karşın çeşitli risklerinden dolayı uzman kontrolü dışında bu yöntemin kullanılması farklı sorunlara neden olabilmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.