OTİZM HASTALIĞI NEDİR BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR

Genellikle yaşamın ilk 3 yılında ortaya çıkan ve etkileri tüm yaşam boyu devam eden gelişimsel bozukluğa otizm denilmektedir. Sosyal bir gelişim bozukluğu olarak bilinen otizm rahatsızlığında sosyal iletişim ve etkileşim sorunları görülür. Otizmli çocuklarda beynin farklı bölgeleri aynı anda çalışmaz. Bu durumdaki kişiler diğer bireyler ile iletişim kurmakta zorlanırlar. Ancak erken teşhis ile kapsamlı bir tedaviye başlanır ise görülen etkiler zamanla azalarak sosyal iletişim becerilerinin gelişmesi sağlanır. Bu nedenle özellikle anne ve babalara büyük görevler düşüyor.

Otizm Tanısı Nasıl Konulur?

Diğer hastalıklardan farklı olan otizmde kan – idrar tahlili gibi yöntemler ile tanı konulamaz. Otizm tanısı konulabilecek herhangi bir biyolojik kriter yoktur. Bu konuda uzman olan hekimlerin davranışsal gözlemlerine göre otizm tanısı konulmaktadır.

Genel olarak 2 yaş ve üzeri bebeklerde otizm belirtileri görülmeye başlar. Fakat iyi bir klinik araştırma ile 1 yaşına kadar da otizm belirtileri fark edilebilir. Otizmli olan bebeklerin durumu anne karnında fark edilemeyeceği için doğumdan sonra ailelerin bu konuda dikkatli olmaları önerilir.

Otizmin Nedenleri Nelerdir?

Son dönemlerde ailelerin en çok merak ettiği konulardan biri de otizmin nedenleridir. Kişinin dış dünyadaki uyaranları iyi bir şekilde algılamasını engelleyen ve algıladığı bilgileri düzenlemesini olumsuz olarak etkileyen otizmin kesin bir nedeni yoktur.

Otizmin kaynağı nörolojik olarak belirtilmiştir. Beynin işlevindeki bozukluklara bağlı olan bu rahatsızlığın beynin yapısındaki bozukluk nedeni ile görüldüğü düşünülüyor. Son zamanlarda hızla yaygınlaşan otizm her 68 çocuktan birinde görülmektedir. Bu nedenle Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen ‘’ Otizm Farkındalık Günü ‘’ adı altında her yıl 2 Nisan tarihinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Otizmin Belirtileri

Otizmli olan çocuklarda fiziksel olarak herhangi bir farklılık görülmez. Bu nedenle aileler çocuklarda görülen belirtileri ilk zamanlarda fark edemeyebiliyor. Çok sık görülen bir hastalık olmasına rağmen, hastalığın belirtileri hakkında bilgi eksikliği olduğu görülüyor. Bu durumda erken teşhis geciktiği için tedavi konusunda da geç kalınıyor.

Özellikle sosyal ilişkilerde eksiklik olması ile kendini gösteren otizmin önemli belirtileri bulunmaktadır. Hayat boyu süren bir rahatsızlık olduğu için belirtilerin fark edilerek tedaviye bir an önce başlanması önemlidir. Otizmin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

6-9 ay arası bebeklerde çıkarılan ses çeşidinin az olması

Göz temasının olmaması

İsmi söylendiğinde bakmama

Akranları ile oyun oynama istediğinin olmaması

Gülümsemeye herhangi bir yanıt vermemesi

Etkileşim kurmada isteksizlik

Oyuncaklara olan ilginin az olması

Çırpınma, sallanma ve aşırı hareketli olma

Herhangi bir noktaya dikkatli ve uzun süre bakma

Eşyaları sıraya dizme ve döndürme

Herhangi bir sözü alakası olmayan bir ortamda tekrarlama

Otizmin Tedavisi Mümkün Müdür?

Otizmin kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak bu rahatsızlık için en önemli destek kapsamlı bir eğitimdir. Sosyal hayata uyumun en iyi şekilde sağlanabilmesi için özel terapiler ile davranışsal bir eğitim uygulanmalıdır. Öncelikle aileye uygun bir eğitim içeriği belirlenir. Çünkü eğitimin sürekliliğinin sağlanması için evde de etkinliklere devam edilmelidir. Bu tedavilerin temel amacı, çocuğun tüm yükümlülüklerini yerine getirmesi için becerilerinin gelişmesini sağlamaktır.

Eğitimin içeriği ve yoğunluğu kişiye göre değişir. Otizm tanısının seviyesine göre bir eğitim programı oluşturulur. Öncelikle davranışsal eğitim ile iletişim becerileri geliştirilir. Daha sonra ise özel konuşma ve fiziksel terapiler ile sosyal becerilerin yanında dil becerilerinin de gelişmesi sağlanır.

Otizm tanısının erken konulabilmesi aşamasında olduğu gibi tedavi aşamasında da ailelere büyük görevler düşüyor. İlk zamanlarda bu durumu kabullenemeyen anne – baba sayısı bir hayli fazladır. Ancak kısa sürede bu durumun hastalıktan öte bir farkındalık olduğu kabul edilerek bir an önce tedavisine başlanmalıdır.