Organik Yumurta Üretimi İçin Kosgeb Kredisi

Organik Yumurta Üretimi İçin Kosgeb Kredisi

Organik yumurta üretimi, son zamanlarda, ticaret hayatına atılmak isteyen girişimcilerin en çok tercih ettiği alanlardan birisidir. Düzenli bir şekilde kurulup devap ettirildiği takdirde kazançlı bir gelir kaynağı olan organik yumurta yetiştiriciliği için, ilk aşamada sermayeye ihtiyaç vardır. Girişimciler için en avantajlı sermayeyi ise, Kosgeb sağlamaktadır. Kosgeb, organik yumurta üretimi yapmak isteyen girişimcilere hibe kredisi veya faizsiz kredi ile destek sağlamaktadır. Ayrıca, tavukçuluk sektöründe hizmet alanını büyütmek isteyenlere de, çeşitli finansal programlarla destek vermektedir.

Organik yumurta üretimi için Kosgeb kredisi nasıl alınır?

Organik yumurta üretmek amacıyla kosgeb kredisi almak için, kurum tarafından belirlenen kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Ticaret hayatına ilk kez atılacak kişi, Kosgeb desteği almak istiyorsa, öncelikle, kurumun uygulamalı eğitim kursuna gitmesi gerekmektedir. Belirli bir dönem süren kursu tamamladıktan sonra, girişimcilik sertifikasını almalıdır. Eğer kişi, ticaret hayatında uzun süredir faaliyet gösteriyorsa, Kosgeb’in farklı meslek gruplarına yönelik kredilerine, kendi projesi ile başvurması gerekmektedir.

Tavuk çiftliği kurarak organik yumurta yetiştiriciliği yapmak isteyenlere devlet, teşvik amacıyla gereken finansal desteği sağlamaktadır. Kosgeb mesleki kurs eğitimini başarıyla tamamlayan kişi, organik yumurta üretimine dair iş projesiyle Kosgeb’e başvuru yapmalıdır. Proje, Kosgeb tarafından kabul görürse, girişimciye, destek kredisi için farklı seçenekler sunulmaktadır. Bu seçeneklerden kuşkusuz en teşvik edici olan, belirli bir miktarda geri ödemesiz hibe kredisidir. Diğer seçenek ise, faizsiz kredi seçeneğidir. Hibe desteği için, bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle, girişimci kendi imkanlarıyla çiftliğini kurar, üretime başlar. Üretim aşamasında yaptığı harcamaları faturalandırarak Kosgeb’e götürür ve harcadığı sermayeyi kurumdan geri ödemesiz olarak alır. Faizsiz kredi talebinde ise, istediği miktarda para kişinin hesabına yatırılır. Belirlenen ödeme gününde, faizsiz olarak kredi taksitleri, girişimci tarafından ödenir.

Yeni girişimcileri destekleyerek üretimi teşvik etmek amacıyla kurulan Kosgeb’in, kurulacak iş alanaına göre, sağladığı finansal desteğin fiyatları ve oranları değişiklik göstermektedir. Tavuk çiftliği kurup organik yumurta yetiştiriciliği yapmak amacıyla, tesisisin kurulması ve gereken ekipmanların tamamlanarak üretime geçilmesi için verilen kredilerden yararlanmak isteyen kişi, kurumun websitesine ilk kaydını yapmak zorundadır. Sonrasında, kobi beyannamesi doldurarak istenen evrakları tamamlamalıdır. İstenilen evrakların tamamlanması halinde, Kosgeb’in 32 saatlik mesleki kursunun da bitirilmesi gerekmektedir. Kursu tamamlayan girişimci, Kosgeb yetkililerine, organik yumurta yetiştiriciliği projesini ayrıntılı olarak sunar. Projenin yetkililer tarafından kabul görmesi halinde girişimciye, sunulan kredi seçeneklerinden istediği finansal destek sağlanmaktadır. Çiftliğini kurarak belirli bir kazanç sağlayan girişimciye Kosgeb, işini büyütmek istediği takdirde ilerleyen dönemlerde de, bazı şartlar dahilinde destek vermektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.