Öpücük Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında, çeşitli virüslerin sebep olduğu birçok bulaşıcı hastalık vardır. Öpücük hastalığı, bu hastalıklardan birisidir. Adı üstünde, öpücük ve yakın temasla bulaşan hastalığın kuluçka dönemi de oldukça uzundur. Bu sebeple, kişiden kişiye bulaşma riski de artmaktadır. Daha çok bebeklerde ve çocuklarda görülen hastalık, nadiren büyüklerde de görülebilmektedir.

Öpücük Hastalığının Belirtileri

Boğazlarda şişme: Öpücük hastalığının en yaygın belirtisidir. Boğazlarda şişme ve ağrı nedeniyle faranjitle benzerlik gösteren hastalık için, ayrıntılı bir tanı ve tedavi programı yürütülmelidir.

Yüksek ateş: Virüslere bağlı olarak oluşan her hastalık, kişide yüksek ateş yapmaktadır. Virüs kaynaklı bir hastalık olan öpücük hastalığı da, boğazlarda görülen şişme ve ağrıyla birlikte yüksek ateşe de sebep olarak hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde bozar.

Halsizlik: Enfeksiyonların hastanın vücudunda oluşturduğu etkiye göre halsizlik de, öpücük hastalığının belirtileri arasında bulunmaktadır.

Nefes almada zorluk: Nefes alıp vermekte zorlanma, hastanın boğazlarında meydana gelen ağrı ve şişliğe bağlı bir durumdur. Bu olumsuz durum, zaman zaman kişinin yemek yemede ve yutkunmada zorlanmasına da sebep olabilir.

İştahsızlık: Virüsler, adı ve etkileri çok değişik olsa da, genel olarak insanların vücudunda belirli değişiklikler yaparlar. İştahsızlık, virüs kökenli hastalıklarda görülen temel belirtidir.

Kilo kaybı: Öpücük hastalığına yakalanan kişi, belirli bir süreçte gözle görülür şekilde kilo kaybedebilir. Bu tamamen, iştahsızlığa bağlı olarak gelişen bir durumdur.

Mide bulantısı ve kusma: Mide bulantısı ile bazen kusma, öpücük hastalığının belirtileri arasında olsa da, her hastada görülen belirtiler değildir. Nadir vakalarda görülür.

Eklemlerde şişme: Hastalığın, kişilerin bünyesine göre gösterdiği belirtiler herkeste farklıdır. Bazı kişilerde, eklem şişlikleri de görülebilir.

Ağız içinde yaralar: Bağışıklık sisteminin zayıflığına göre, hastalığın etkilerini fazlasıyla gösterdiği kişilerde, ağız içinde yaralar görülmesi, sık olmasa da zaman zaman karşılaşılan bir durumdur.

Lenf bezlerinde büyüme: Çoğu hastada görülen bir durum olmakla birlikte, öpücük hastalığının sık karşılaşılan bir belirtisidir.

Kanlı idrar: Hastalığın şiddetine ve kişinin genel sağlık durumuna göre bazı hastalarda, idrardan kan gelmesi de söz konusu olabilir.

Öpücük hastalığının belirtileri, normal virüs hastalıklarına göre oldukça şiddetlidir. Lenf bezlerinde şişmeye de neden olduğundan, mutlaka gereken tedavinin uygulanması gerekmektedir.

Öpücük Hastalığının Tedavisi

Öpücük hastalığının tedavisi, doğru tanı koyulduktan sonra yapılır. Hastalık, gösterdiği belirtiler itibariyle farklı hastalıklarla karıştırılabildiğinden, görsel muayene yeterli değildir. Ayrıntılı kan ve idrar tahlilleriyle teşhisi koyulduktan sonra, tedavisi yapılır. Tedavi için uygulanan tıbbi yöntem, genelde ilaçla iyileştirme yöntemidir. Virüslerin sebep olduğu bir hastalık olduğundan, antibiyotik içerikli ilaçlarla tedavisi yapılır. İlaçlar, kişilerin durumuna ve hastalığın derecesine göre değişiklik gösterir.

Tıbbi tedavi haricinde öpücük hastalığının iyileştirilebilmesi için, evde de hastanın steril ortamda bol vitamin desteğiyle dinlenmesi gerekmektedir. Ayrıca hastalık süresinde kişinin, başka insanlarla yakın temasta bulunmasından kaçınılmalıdır.