Oolong Çayının Faydaları Nelerdir?

Camellia sinensis bitkisinden yapılan oolong çayı, son dönemlerde ön planda yer almaktadır. Camellia sinensi, çaygiller ailesine mensup olan, her zaman yeşil kalan bir bitkidir. Bu bitkiden siyah çayla birlikte diğer bazı çaylar da üretilmektedir. İçeriğinde yoğun miktarda organik asit, mineral tuzlar, teofilin, tanen bulunan oolong çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kilo Vermeye Etkileri

İlaç gibi ürünlerin zararlarını gören insanlar kilo probleminin çözümü için doğal yöntemlere başvurmaktadır. Ooolong çayının faydaları arasında metabolizma hızını artırarak kilo vermeye yardımcı olması yer almaktadır. İçeriğindeki organik asitlerin etkisiyle yap yakım hızının düzenlenmesine etkisi olmaktadır.

Yorgunluğa Etkileri

Sabah erken kalkmakta zorlanan ya da gün içinde konsantrasyon sorunu yaşayan kişiler önemli problemler yaşayabilmektedir. Ooolong çayının faydaları arasında vücuda canlılık vermesi yer almaktadır. İş ya da eğitim konusunda yoğun geçmesini beklediğiniz günlere bu çayla başlamak doğru bir seçim olacaktır. Susuzluğu gidermesi de önemli etkilerinden biri olmaktadır.

Kan Damarlarına Etkileri

Kan damarlarının sağlıklı olması kalp sağlığını olumlu etkilemektedir. Ooolong çayının faydaları arasında kan damarlarının fibröz doku duvarlarını güçlendirmesi yer almaktadır. Bu sayede kan dolaşımının daha sağlıklı olması sağlanmakta ve damarların sorun yaşaması önlenmektedir. Bu da kalp-damar sisteminin olumlu etkilenmesini sağlamaktadır.

Cilt Sağlığına Etkileri

Cildin sağlıklı olması görsellikle birlikte psikolojiyi de olumlu etkilemektedir. Oolong çayının faydaları arasında cilt sağlığını olumlu yönde etkilemesi yer almaktadır. Özellikle yaşlanma etkilerini geciktiren bu çayın düzenli tüketilmesi kırışıklığı gidermekte ve daha pürüzsüz bir cilt yapısı sunmaktadır. Bunun yanı sıra yaşlanma belirtilerinin tüm vücutta ortaya çıkmasını geciktirmektedir.

Oolong çayının faydaları arasında kolesterole olumlu etki etmesi, tansiyona olumlu etki etmesi, dişleri güçlendirmesi yer almaktadır. Çayı hazırlamak için 2 çay kaşığı oolong yaprağını çaydanlığa koyarak üzerine 150 ml yeni kaynamış suyu dökün. Bu suyu sonrasında lavaboya boşaltın ve yaprakları iyice temizlemiş olun. Sonrasında aynı miktarda yeni kaynamış suyu koyarak 10 dakika demlenmesini bekleyin ve sonrasında çayın hepsini bir kaba boşaltarak süzün. Çayın küçük bardakta ve tatlandırılmadan ılık bir şekilde içilmesi önerilmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.