OKB Hastalıkları Belirtileri Ve Tedavisi

OKB açılımı Obsesif Kompülsif Bozukluklar olarak geçmektedir. Kaygı (anksiyete ) türü bir rahatsızlıktır. Genel olarak sürekli tekrarlanan bir düşünce yahut bir davranış olaylarının döngü haline girmesiyle oluşan bir hastalıktır. Dolayısıyla kişiyi bu döngü içerisine hapsetmektedir. Rahatsızlık bu şekilde başlamaktadır. Bu rahatsızlığa sahip olanlar genel olarak sürekli tekrar eden ,stresli düşünceler içerisinde olan ,korkularla dolu olan yahut obsesyonlar nedeniyle baş başa kalan kişilerdir. Bu kişiler yaşadıkları bu durumdan kurtulmak adına kimi zaman bazı ritüeller veya rutinleri gerçekleştirme yoluna gidebilmektedir. Bu şekilde yapmalarının amacı takıntılı düşünceyi uzaklaştırmak veya önlemek yahut akıldan uzaklaşmaktır.

Ritüeller Nelere Yol Açmaktadır ?

Bu ritüeller kaygı , var olan rahatsızlığı geçici olarak uzaklaştırmaktadır. Daha sonra stresli düşünceler tekrarlanınca kişi ritüeli hemen tekrarlama gereksinimi duymaktadır ki öylede yapmaktadır. Buobsesif kompülsifrahatsızlığı bu şekilde sürekli bir döngü haline girdiği vakitte kişinin hayatından zaman kaybı yaşatmaktadır .Zaman kaybının haricinde ise gündelik işlerini bile aksatır duruma gelebilmektedir. OKB hastalığına sahip olan kişiler bu rahatsızlıklarının farkında olabilir. Fakat farkında olmaları takıntılarını ve saplantılarını durdurabilme özelliğini taşımamaktadır. Hastalık devam etmektedir. Devam etmemesi için bir psikolog ile görüşüp mutlaka tedavi olunması gerekmektedir. Böylelikle hayattan daha çok zevk alabilir , iletişim kolaylaşabilir keyifli günler geçirilebilir. Belirtiler konusuna da mutlaka parmak basmalı ve herhangi bir belirtinin üzerinizde olduğunu düşünüyorsanız doktorla mutlaka görüşülmelidir.

Okb Belirtileri

OKB belirtileri iki ana kısımdan oluşmaktadır. Bunlardan biri yaygın obsesyon belirtileri bir diğeri ise yaygın kompülsiyon belirtileridir.

Yaygın Obsesyon Belirtileri

Pislik yahut mikrop bulaşmasından tiksinme ve korkma

Rezil olmaktan korkma dolayısıyla da asosyal olmayı tercih etme

Hata yapmaktan ve başkasına zarar vermekten korkma

Günahkar düşünmekten korkma

Simetri ve kusursuzluk ihtiyacı

Aşırı kuşku

Yaygın Kompülsiyon Belirtileri

Defalarca kez yıkanma

Kilit, ocak ,priz gibi şeyleri sürekli kontrol etme

El sıkışmayı reddetme (titizlik açısından)

Bir şeyleri sürekli olarak yeniden düzenleme

Normal işleri gerçekleştirirken içinden yahut yüksek sesle sayı saymak

İşleri ya da herhangi bir şeyi belli bir sayı çerçevesinde yapma isteği

Değersiz şeyleri, değeri olmayan parçaları vs. toplama ,biriktirme

Yemek çeşitlerini belli bir düzende belli bir sıraya göre yeme gibi belirtileri yaşadığınız taktirde bir psikolog veya alanında uzman doktorla görüşmeniz gerekebilir. Sağlığın her şeyden önce geldiğini unutmamak gerekir. Anksiyete rahatsızlığınız varsa mutlaka tedavi olmanız gerekmektedir.

Okb Tedavisi

OKB ye birçok çevresel . etken sebep olabilmektedir. Anksiyete yahut OKN rahatsızlığı kendi kendine geçebilecek hastalıklar değildir. Mutlaka tedavi olunması lazımdır.Erken tanı ve teşhis ile başlayan tedavi süreci tamamlanana kadar bırakılmamalıdır. Bu tedavilerden biri bilişsel davranış terapisidir. Bir diğeri ise ilaç tedavisidir. Tedaviler sonucunda hayata kaldığınız yerden daha pozitif bir şekilde devam edebilirsiniz.