Okaliptus Çayının Faydaları

En fazla solunum yollarını açıcı etkisi ile bilinen okaliptüs, daha pek çok fayda içermektedir. Okaliptus, ülkemizde en fazla okaliptus yağı olarak kullanılmaktadır. Ancak okaliptüs yapraklarından yapılacak çay da pek çok derde iyi gelmektedir. Okaliptus çayının faydaları , okaliptus çayının yapılışı ve okaliptus çayının zararları bu makalemizde açıklanacaktır:

Okaliptus Çayının Faydaları Nelerdir?

● Okaliptus çayı, mentol etkisiyle boğaz ağrılarını giderir ve boğazı yumuşatır.

● Bronşit tedavisinde günde birkaç fincan okaliptus çayı içmek iyileşmeye katkıda bulunacaktır.

● Okaliptus çayı, nefes yollarını açarak akciğerlerin rahatlamasını sağlar. Bunun için günde 2 fincan okaliptus çayı içilmesi yeterlidir. Okaliptus yaprağı bulmakta zorlanıyorsanız, yarım çay bardağı suya 2-3 damla okaliptus yağı damlatarak bu şekilde de içebilirsiniz.

● Uzmanlarca okaliptüs çayının kan şekerini düşürücü özelliğinden de bahsedilmektedir, ancak şekerle tüketilmemesi önemlidir

● Okaliptus çayı, nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu hastalıklarında iyileşmeye yardımcı olur.

● Okaliptusun antiseptik özelliğinden dolayı ağız bakımında okaliptus çayı gargara olarak kullanılabilir. Ağız kokusunu önlemek, ağızdaki bakterileri öldürmek, diş etlerini güçlendirmek ve plak oluşumunu önlemek okaliptus çayının faydaları arasındadır.

● Okaliptus çayı içmek, migren ağrılarına da iyi gelmektedir.

● Romatizmal ağrılarda ve kas ağrılarında da okaliptus çayı ağrıyı dindirici özellik göstermektedir. Yaraları da iyileştirdiği için cilt üzerine kompres yaparak kullanılabilir.

● Okaliptus çayı astım yada bronşite karşı içilmek istendiğinde, içine bir tutam kekik atarak demlemek çayın etkisini oldukça arttıracaktır.

Okaliptus çayının yapılışı

İki tutam okaliptus yaprağı, 1.5 su bardağı suya atılarak yarım saat kaynatılır.10-15 dakika demlendikten sonra okaliptus çayı içilmeye hazırdır. Dilerseniz okaliptus çayını balla tatlandırabilirsiniz.

Okaliptus Çayının Zararları

● Okaliptus çayı günde 2-3 fincan içildiğinde kronik rahatsızlığı olmayanlara zarar vermez. Fazla tüketmekse ishal, mide bulantısı ve kusma gibi durumlara neden olabilir.

● Düzenli ilaç kullanan hastalar, her bitki çayı gibi okaliptus çayını da doktora danışmadan tüketmemelidir.

● Hamile kadınlar ve emzirenler okaliptus çayı içmemelidir.

● Böbreklerinde ve karaciğerinde problem olanların okaliptusu tüketmeleri tehlikeli olabilir.

● Astım hastalarının bütün bitkisel ürünler gibi okaliptuse karşı da dikkatli olmaları gerekir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.