OBEZİTE HASTALIĞI Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı kilo alan ve bu işlemi düzensiz zaman dilimlerinde gerçekleştiren kişilerde görülen rahatsızlığa obezite denir. Hastalığın genel nedenleri ise, beyinde salgılanan bazı maddeler, genetik nedenler, beyin tümörü, hormonların düzensiz çalışması ve çevresel etkenlerdir. Ayrıca aşırı kilo almak işlemi tetikleyen diğer etkenler ise, düzensiz beslenme, içki, alkol gibi maddelerin kullanılması, ruhsal hastalıklar, fiziksel hastalıklar ve şişmanlığı arttıran besinlerin aşırı bir şekilde tüketilmesidir. Hastalığın ana nedeni ise, düzensiz beslenme alışkanlığıdır. Özellikle de sürekli dışarda satılan hazır yiyeceklerin tüketilmesi, obezite oluşumunu hızlandırmaktadır. Buna bağlı olarak yağlı ve hamur yiyeceklerinde aşırı tüketilmesi sonucunda oluşan aşırı kilolar, hastalığın seviyesini arttırmaktadır.

ŞİŞMANLIĞA NEDEN OLAN RİSK FAKTÖRLERİ

– Fiziksel aktivite
– Beslenme alışkanlıkları
– Yaş
– Cinsiyet (Kadın)
– Irksal faktörler
– Eğitim düzeyi
– Evlilik
– Doğum sayısı
– Sigarayı bırakma
– Alkol
– Psikolojik bozukluklar

Tedavi Yöntemleri

Bireylerin yaşam kalitesine ciddi anlamda zarar veren ve ruhsal sıkıntıların oluşmasına neden obezite, farklı şekillerde tedavi edilmektedir. Özellikle de kronik bir hastalık olan Obezite, günümüz toplumlarının ortak sorunu olarak da tabir edilmektedir. Söz konusu hastalığın tedavisi ise, sağlıklı beslenme ve bol egzersiz yapma gibi elementlerden oluşmaktadır. Ayrıca cerrahi yöntemler ile tedavi edilen obezite rahatsızlığı, diyet yöntemi ile de tedavi edilmektedir. Pek çok uzman doktor yağlı yiyeceklerden uzak durulmasını tavsiye etmekte ve bol bol spor yapılması gerektiğini dile getirmektedir. Genellikle şişmanlamak oldukça kolaydır Ancak alınan kiloların tekrar geri verilmesi noktasında birçok birey sorun yaşamaktadır. Bu nedenle de şişmanlığın tedavisinden önce, hiç oluşmamasını sağlamak daha da önemlidir. Küçük yaştan itibaren düzenli olarak yapılan spor faaliyetleri, aşırı kilo alımının önüne geçmektedir.

ŞİŞMANLIĞIN TEDAVİSİ

1. Diyet tedavisi,
2. Fiziksel aktivitelerin artırılması,
3. İlaç tedavisi,
4. Cerrahi tedavi,
5. Akupunktur,
6. Hipnoz,
7. Davranış terapisi.

Günümüz şartlarında obezi hastalığının tedavisi için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin başında gelen diyet tedavisi her zaman işe yaramakta ve hastalığın ortadan kalmasını sağlamaktadır. Ayrıca ilaçlar ile zayıflama yöntemi ise, farklı sorunları beraberinde getirme ihtimalini taşımaktadır. Bu nedenle de önerilmemektedir.

Söz konusu hastalığın tedavisi için en doğal ve en olması gereken yöntem ise, kişinin sağlıklı bir şekilde beslenmesidir. Doğru bir diyet programın oluşturulması ve düzenli olarak uygulanması obezite hastalığının çözümü için oldukça etkilidir. Obezite diyeti, protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin gibi kaynakların yeterli bir düzeyde tüketilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Bu sayede vücut, hem sağlıklı bir şekilde beslenmekte, hem de aşırı kilo alımının önüne geçilmektedir. Ayrıca obezi hastalığı için oluşturulan diyet programlarının kişinin sağlık ve bedensel durumuna da uygun olmalıdır. Aşırı kilolu hastalarda farklı sorun da görebilir. Bu nedenle de oluşturacak obezite diyetinin bir uzman hekim ve diyetisyen kontrolünde uygulanması tavsiye edilmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.