Nilüfer Çiçeği Çayının Faydaları Nelerdir?

Nilüfer, suda yetişen bir sarmaşık bitkisidir. Bu bitkinin anavatanı Kuzey Afrika olarak bilinmektedir. Koruma altında olan bitkiler arasında yer alan nilüfer çiçeğinin tedavi amaçlı haricinde toplanması yasaktır. Nilüfer tohumunda A vitamini, B vitamini, folik asitler, fosfor, kalsiyum, potasyum, manganez bulunmaktadır. Nilüfer çayının faydaları şu şekilde açıklanmaktadır:

Kanser Tedavisine Etkileri

Çağımızda en fazla ölüme neden olan hastalıklar arasında kanser yer almaktadır. Farklı organlarda ortaya çıkan ve sinsi bir şekilde ilerleyen kansere karşı doğal tedavi yöntemleri öne çıkmaktadır. Nilüfer çiçeği çayının faydaları arasında kanserle savaşa destek vermesi yer almaktadır. Kanserli hücrelerle mücadele eden bu bitki çayı sağlıklı hücre oluşumunu desteklemektedir.

Metabolizmaya Etkileri

Vücudun metabolizma hızı birçok noktada etkilidir. Nilüfer çiçeği çayının faydaları arasında metabolizma hızını düzenlemesi yer almaktadır. Nilüfer çiçeği çayının faydaları arasında metabolizma hızını düzenlemesi yer almaktadır. Özellikle yağ yakım hızını oldukça artıran bu bitki çayı sayesinde kilo verme süreci hızlanacaktır.

Sinirsel Yorgunluğa Etkileri

Günümüzde artan iş ve eğitim temposu nedeniyle stres seviyesi önemli oranda artış göstermiştir. Nilüfer çiçeği çayının faydaları arasında sinirsel yorgunluğa iyi gelmesi yer almaktadır. Sinirleri yatıştıran bu çay, depresyonun engellenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu sorunda doğal yöntemler ilaçlara oranla daha fazla tercih edilmelidir.

Tansiyon Hastalığına Etkileri

Günümüzde tansiyon hastalığı son derece yaygın bir şekilde görülmekte ve gittikçe de artmaktadır. Nilüfer çiçeği çayının faydaları arasında tansiyona iyi gelmesi yer almaktadır. İçeriğinden dolayı kan basıncını dengeleyen nilüfer çiçeği çayı bu sayede yüksek tansiyon sorununun tedavisinde etkili olmaktadır. Bu durumdan dolayı özellikle hipertansiyon hastaları tarafından tüketilmesi önemlidir.

Nilüfer çiçeği çayının faydaları arasında aritmi hastalığına iyi gelmesi, fazla kilolardan kurtulmaya yardım etmesi yer almaktadır. Nilüfer çiçeği çayından tam olarak faydalanmak için bu bitkinin yaprakları ve çiçekleri birlikte kullanılmalıdır. 2 çay kaşığı kurutulmuş bitkinin üzerine 500 ml kadar yeni kaynamış su ekleyerek 10 dakika demlenmeye bırakın. Sonrasında bu faydalı çayı süzerek günde 3 kez tüketebilirsiniz. Hamileler ve küçük çocukların tedbir amaçlı tüketmemelerinde fayda bulunmaktadır.