Nikris Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Böbreklerden atılan ürik asitkristallerinin eklem ve böbrek gibi vücudun çeşitli yerlerinde birikmesi sonucunda oluşan bir hastalıktır. Tüketilen besinler içerisinde ürik aside oluşmasına neden olan pürinler çoğunluktaysa,insanlarda bu hastalığın ortaya çıkma olasılığı oldukça yüksek bir ihtimal olarak görülmektedir.

Genellikle 40 ve 65 yaş üzeri kişilerde oluşabilen bir hastalıktır. Bu yaş sınırları içerisinde ve fazla kiloya sahip kişilerde oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu yaşlar içerisinde olup mayalı içkiler kullanan insanlarda görülme olasılığı bir hayli fazladır. Genellikle bu durum erkeklerde görülmektedir. Kadınlarda ise menopoz dönemi sonrasında görülen bir eklem rahatsızlığıdır.Bu hastalığın diğer bir adı da Gut hastalığıdır.

Erkeklerin kadınlara oranla ürik asit birikmeleri ile karşılaşma, dolayısıyla hastalanma olasılıkları üç kat daha fazladır. Ürik asit artış nedenleripek çok hastalıktan kaynaklanabilir. Yüksek miktarda protein içeren gıdaların tüketilmesi, süt ürünleri, kabuklu deniz ürünleri, kırmızı et gibi pek çok besin, ürik asidin yükselmesine neden olmaktadır. Ancak her ürik asit birikmesi sonucunda nikris hastalığı meydana gelecek diyemeyiz. Bu durumda farklı problemler ortaya çıkabilir.

PADİŞAHLARIN HASTALIĞI

Eklemlerde tuz kristalleri biriktiğinden, insanda hareket kısıtlanması görülür. Bunun yanında şekil bozuklukları, eklemlerin görevini yapamaması gibi durumlar meydana çıkar. Vücutta biriken bu tuz kristalleri; deri altında, avuç içinde, parmak uçlarında şişlikleresebebiyet verir. Bir zararı olmamasına rağmen çok büyük olduğu durumlarda alınması gerekebilir. Röntgen çekimi de şişliklerin görülmesini sağlar. Kesin teşhisin konabilmesiiçin, eklemlerden alınan sıvıda ürik asit kristallerinin var olup olmadığını tespit etmek gerekir. Bu sıvı, şiş ve ağrılı olan eklemden alınır.Osmanlı padişahlarından olan II. Mehmet, IV. Murat, II. Bayezid, Osman Gazi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın gut hastalığına yakalandığı ve oldukça ıstırap çektikleri kuvvetli rivayettir.

Gut Hastalığı Belirtileri

Eklemlerde ve böbreklerde oluşan ağrılar, duyarlılık, şişme, ve vücut ısısını artışı, bu hastalığın ana belirtileri arasında yer almaktadır. Belirtiler genellikle şiddetli ataklar halinde kendini göstermektedir. Bacaklarda dizlerde, kollarda dirseklerde, ayak başparmak eklemlerinde bu tip ağrılar olabilir. Hastalığın ilerlemesi neticesinde eklem yerlerinde tahrişler meydana gelebilmektedir. Ürik asit yükselmesine bağlı olarak böbreklerdeböbrek taşlarıoluşabilmektedir.

Nikris Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Doktorun uyguladığı tedavi sürecinde bu ürik asidin oluşumunu engelleyen ve böbrekler kanalıyla atımını kolaylaştıran ilaçlar hastalara verilmektedir. Ağrıları kesmesi açısından özel ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Kanda ürik asit üretimini azaltmak ve düşük seviyede tutmakiçin ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar, ürik asit üretimini azaltmak ve dengede tutmak adına önemli etkileri vardır. Bu ilaçlar, kimyasal içerikli olduğundan dolayı yan etkileri olan ilaçlardır. Kişilerde ürik asit artışı meydana gelirse ise buna yönelik üretimini azaltmaya yönelik; ürik asit azalması meydana gelirse, bu durumda da ürik asit seviyesini arttıran ilaçlar verilerek dengeyi sağlamak amaçlanmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.