Muhabbet Kuşu Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Muhabbet Kuşu Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Ana vatanı Avustralya olan ve papağanın küçük bir versiyonu şeklinde olan ve çok hassas kuşlar olan muhabbet kuşları, cana yakın ve öğretildiğinde bazı kelimeleri söyleyebilen kuşlardır. Bu kuşlar çok hassastırlar ve hemen çabuk hastalanırlar. Genellikle tohum çeşitleri ile beslenirler. Muhabbet kuşu besleyenler, kuşlarında olağandışı hareketler sezinledikleri zaman, onların hasta olduğunu düşünürler.

Muhabbet Kuşu Hastalıkları ve Tedavileri

l Sindirim Sistemi Hastalıkları; mikroplu gıdaları tüketmesinden ve hatalı beslenmesinden dolayı sindirim sistemleri bozulabilir. Hastalığın belirtileri, kuşun karın bölgesindeki yeşil damarların kızarıp kararmasıyla anlaşılır. Kuşun bu hastalığa yakalamaması için kuşun yemliği sürekli temizlenmeli ve yiyemeyeceği yiyecekleri vermekten kaçınmak gerekir.
l Mantar Hastalığı; muhabbet kuşlarında tüy dökülmesi ve dökülen yerlerde kızarıklık ve pullanmalar oluşur. Muhabbet kuşlarında mantar hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır ve evde başka kuş varsa kafes ayrılmalıdır. Ayrıca, kuşun bulunduğu kafes, yemlik ve suluklar temizlenerek dezenfekte edilmelidir. Hastalığın tedavisi için, suyuna nizoral tablet eritilerek, bu sudan her gün yenilenerek 1 hafta verilmelidir. Ayrıca, tüyleri dökülen yere de iyot, kaynatılmış su ve rabenzol ilaç karıştırılarak hazırlanan solüsyon, ucu pamuklu bir alet yardımıyla sürülür.
l Solunum Yolu hastalıkları; enfeksiyon kaynaklı bir hastalıktır. Kuş nefes almakta güçlük çeker ve boğazı tıkanmış gibi ağzını açıp kapatır ve sürekli kuyruğunu sağlar. Kesinlikle antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. İçme suyuna baytril ilaç ve vitamin karıştırılarak verilmelidir.
l Çiçek Hastalığı; ölümcül bir hastalık olan muhabbet kuşunda çiçek hastalığı, doğru tedavi ve veteriner hekim gözetiminde tedavisi yapılır. Hastalık bulaşıcıdır ve göz çevresi, gagası ve ayaklarında görülür. Aşılmam yapılmalıdır.
l İshal; kuşlarda ishal hastalığının iki türü vardır. Mikrop nedeniyle oluşan hastalıkta çeşitli ilaçlar kullanılarak tedavisi yapılır. Mikrobik değilse tedavisi daha kolaydır. Yemini yediği kaba haşlanmış patates konmalıdır. Ayrıca kaybettiği suyu geri kazanabilmesi için marul ve ıspanak yaprakları verilmelidir. Ayrıca kullanılan yem kontrol edilmeli ve küflü ise yem değiştirilmelidir.
l Ses Kısıklığı; bu hastalık çeşitli sebeplerden meydana gelebilir. Çok ötmeye bağlı oluşan ses kısıklığı, zamanla kendiliğinden geçer. Buna destek tedavi için vitamin verilmelidir. Korku ve şoktan dolayı ses kısıklığı olabilir hatta hiç sesi çıkmayabilir. Kuşun bu duruma gelmesine neden olan faktör ortadan kaldırılarak düzelmesi sağlanır. Yanlış beslenmeden dolayı muhabbet kuşunda ses kısıklığı olabilir. Bu durumda yemi değiştirilmelidir. Soğuk algınlığına bağlı olarak ses kısıklığı olabilir. Bu durumda çiğ yumurta verilebilir. Çiğ yumurta sarısı günde iki defa verilebilir.