Ms Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

MS Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Dünyada yaklaşık 3 milyon kişiyi etkileyen MS hastalığı hafif vakalarda bacaklarda karıncalanma, şiddetli vakalarda ise felç ve görme kaybına neden olur. Hastalığın nasıl ilerleyeceği tahmin edilememektedir. MS hastalığının tedavisi bulunmamaktadır. Ancak, uygulanan tedavi ile semptomlar hafifletilebilir ve hasta günlük yaşamına devam edebilir. Multipl Skleroz (MS), merkezi sinir sistemine etki eden kronik bir rahatsızlıktır. Beyinden kaslara elektrik sinyallerinin sağlıklı bir şekilde iletilmesini sağlayan miyelin, birden fazla alanda kaybolarak yerine skar dokusu bırakır. Bu durumda beyin elektrik sinyallerini rahat iletemez.

MS Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

MS hastalığı belirtileri kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Ancak, MS hastalığı genel belirtileri şunlardır;

l Koordinasyon bozukluğu ve denge ile ilgili rahatsızlıklar,

l Kaslarda güçsüzlük, bu vücudun bir tarafında olabileceği gibi her iki yanında da olabilir,

l İğne batması gibi karıncalanama ve uyuşmalar,

l İdrar aciliyeti ya da idrar kaçırma problemleri,

l Görme kaybı ya da çift görme,

l Kabızlık,

l Konuşma bozukluğu,

l Düşünme ve hafıza problemleri,

l Cinsel fonksiyonlarda bozukluk,

l Depresyon,

l Yutma zorluğu,

l Yorgunluk,
MS Hastalığı Nedenleri

Kesin nedeni bilinmemekle birlikte, otoimmün bozukluk olduğu düşünülmektedir. Bağışıklık sisteminin miyelinlere saldırmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. 20 ile 50 yaş arası tanı daha kolay konabilir. Kadınlarda MS görülme oranı erkeklere göre daha fazladır. Avrupa kökenli insanlarda görülen bir hastalıktır. MS hastalığı genlerle çocuklara aktarılabilmektedir. Toksik bir maddeye maruz kalınırsa MS hastalığına yakalanma riski yüksektir. Bazı enfeksiyonlar hastalığı tetikleyebilir. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, aşırı tuz tüketimi hastalığı tetikleyen bir başka nedendir. MS hastalığı tek bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmamaktadır. Birden fazla nedene dayalı olarak ortaya çıkabilmektedir.

MS Hastalığı Tedavisi

MS hastalığı tedavisi olmayan bir hastalıktır. Hastaya uygulanan tedavi yöntemi ile ataklardan kurtulmayı hızlandırmaya, MS semptomlarını yönetmeye çalışılır. Ayrıca hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır. Bazı hastaların tedaviye hiç ihtiyacı yoktur. Semptomlar çok hafif görülür. Hastalığın tedavisi kişiye özel uygulanmalı ve erken dönemde başlamalıdır. Tedaviye erken dönemde başlamak, hastalığın ilerde hasar bırakmasını engeller. Koruyucu tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Aşı ile hastalar 0-@ civarında ataklardan korunabilmektedir. Uygulanan bu koruyucu tedavi yöntemi ile atak sonrası engelli kalma riski de azaltılmış olur. Sık atak geçiren hastalarda atak sayısının azaltılması için interferon tedavisi uygulanmaktadır. MS hastalığı tedavisi uygulanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, tek atak geçiren ve kronik MS olma riski taşıyan hastalarda, bağışıklık sistemini baskılayıcı tedavi yöntemleri uygulanmamalıdır.

Hastalığı Kontrol Altında Tutmak İçin Yapılması Gerekenler

l MS hastalarının kendilerini yoracak işlerden kaçınmaları gerekir,

l Sağlıklı ve düzenli beslenmelidirler,

l Alkol ve sigara kesinlikle kullanılmamalıdır,

l Hareketli bir yaşam tarzı benimsenmelidir,

l Hastalığı tetikleyecek hamam, sauna gibi sıcak ortamlar yerine ılık su tercih edilmelidir.

l Depresyondan uzak durmaya çalışılmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.