Mide Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Günümüzde en çok görülen kanser türü nedir diye sorsanız, hiç kuşkusuz mide kanserini ilk sıralarda cevap olarak veririz. Bunun nedeni ise mide rahatsızlıklarından olan ülser veya gastrit gibi hafife alınan sağlık sorunlarına karşı zamanında ve erken tedbir alınmamasıdır. Mide kanserine yol açan bu rahatsızlıklar karşısında geç kalınması, hızlı ilerleyen ve sonu üzücü olarak biten bir kanser türüne zemin hazırlayacaktır.

İşte bu nedenle bazı ayrıntıları bilmenizin mide kanserinden korunmanız ve erken teşhis açısından önemli olacağına inanmaktayız.

Mide kanseri ile ilgili çeşitli bilgilerin yer aldığı yazımızı sonuna kadar okumanız halinde, merak ettiğiniz soruları yanıtladığımızı sizler de göreceksiniz.

MİDE KANSERİ NASIL GELİŞİR?

Bir hücrede başlayan hızlı bölünmeler ve kanserli hücre kitlelerinin oluşması kısa sürede etrafındaki tüm dokuları ve organları etkisi altına alır. Bu organların fonksiyonlarının bozulması ile birlikte hastalık ilerler ve lenf ya da kandan dolayı metastaz adı verilen bir yayılmaya neden olur.

MİDE KANSERİNDE HANGİ GRUPLAR DAHA RİSKLİ?

Erkeklerin, kadınlara göre daha sık rastladığı mide kanseri akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer alır. Bayanlarda ise meme ve akciğer kanserinin ardından gelen mide kanserinden yılda onbinlerce kişinin bu rahatsızlığa yakalandığı bilinmektedir.

Cinsiyet faktörünün dışında yaşın ilerlemiş olması, alkol ve sigara tüketiminin aşırı olması, kızartılmış yiyecekleri yemek, genetik faktörü, geçmişten mide ameliyatı olunması, b12 eksikliği ve mide polipleri de riskli grupları işaret etmektedir.

MİDE KANSERİ NASIL BELİRTİLER VERİR?

Özellikle mide kanseri diyebilmek için bir belirtisi olmasa da, sıklıkla görülen mide rahatsızlıkları, ağrı ve yanmalar ile işyah kaybı, halsiz kalmak, yorulmak ve kilo kaybetmek gibi şikayetler mide kanserinin yaşandığını belirlemenize yardımcı olabilir.
Eğer yemek borusuna yakın bir bölümde yer alıyorsa yutkunmanın güçlükle gerçekleşmesi mide kanserini işaret ediyor olabilir.

MİDE KANSERİ İÇİN TANI KONMASI NASIL GERÇEKLEŞİR?

Mide kanseri vakalarında erken tanı konulabilmesi için endoskopi yapılmasının şart olduğunu söyleyelim. Endoskopi sonrasında şüpheli durumların fark edilmesi, biyopsi ile parça alınması gibi durumları beraberinde getirecektir. İşte böylece tanı koyulabilecek olan mide kanserinde ultrason ve tomografi gibi diğer yöntemlerle de etrafındaki organların durumları incelenebilir.

MİDE KANSERİ TEDAVİSİ İÇİN HANGİ YÖNTEM İZLENİR?

Mide kanseri tanısının konmasının ardından tedavi aşamasına geçen uzman doktorların ilk olarak cerrahi yöntemler sayesinde kanserli hücreleri temizlemesi uygulamalar arasında yerini almaktadır. Bu esnada midenin de bir parçası ya da tamamı alınabilir ve hemen ardından ilaç ve ışın tedavisine geçilebilir.

Kemoterapi veya radyoterapi yöntemleri sayesinde mide kanseri sonrasında hastanın normal yaşamına yeniden dönmesi hedeflenmektedir.

MİDE KANSERİ TEDAVİSİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Cerrahi yöntemlerle tümörlü hücrelerin alınmasının ardından belirli bir dönem hastanın beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Şeker ve beyaz un kullanılmasının yasak olduğu gibi yoğun, peynir, yumurta gibi yiyeceklerin de serbest bırakıldığı görülmektedir. Yasak yyiecekler arasında sucuk, salam gibi yiyecekler ve katkı maddeli gıdalar da bulunmaktadır. Böylece mide kanserinin tedavisi yapıldıktan sonra tükettikleriniz ile sağlığınızı daha korunaklı bir hale getirebilirsiniz. C vitamini bakımından zengin yiyecekleri tüketmek sizin için büyük bir avantaj haline dönüşecektir.
Mide kanseri sonrasında tedaviyi güçlendirecek olan en güçlü yiyecekler arasında ise elma bulunacaktır. İşte sizlerin de böylece yiyecekleriniz ile birlikte midenizin sağlığını daha fazla koruyabileceğiniz de görülecektir.

Tüm bu bilgiler sayesinde mide kanserine yönelik önemli bilgileri elde ettiğinizi düşünmekteyiz. Sizler de daha fazla detay için uzmanlarla görüşmelere devam edebilir ve şikayetler karşısında hiç beklemeden tanı konulması için muayene olabilirsiniz.