MEMEDE KİTLE KESİNLİKLE MEME KANSERİ DEĞİLDİR

MEMEDE KİST YA DA MEMEDE KİTLE KADINLARDA SIKLIKLA GÖRÜLEN BİR RAHATSIZLIKTIR

Memede kist ya da memede kitle kadınlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. İyi huylu olan ve genelde kendiliğinden geçen bir olumsuzluktur. Memede kitle ya da bilinen tabirle kist görülmesi meme kanseri habercisi değildir. Adet öncesi görülen ve çoğu adet sonrası kaybolan birçok meme yumrusu şikâyetine yaygın olarak rastlanır
ve genelde kadınlarda bu şikâyet menopoza girildiğinde kendiliğinden geçer. Çoğu kadın etraftan duyumlarla memelerindeki bu kitleyi meme kanseri olarak yorumlayabilmektedirler. Memede kitle ya da memede kist varlığından kesinlikle korkmamak gerekir ve çok olağan bir durumdur. Memede kist oluşumu, meme içindeki süt bezlerine ait kanalların genişlemesi neticesinde içlerinin sıvı dolmasıyla oluşur. Bazen bebeğini emziren kadınlarda memedeki yağ bezelerinin büyümesini müteakip baskının artmasıyla yaygın olarak görülebilmektedir.

FİZİKSEL BİR RAHATSIZLIKTIR

Memede kist neden oluşur? Memede kitle oluşumunun nedeni nedir? Sorularına yaygın olarak verilen cevap kafeinli içecekler, çikolata ve yağlı yiyeceklerin buna neden olduğudur. Kadınların korkulu rüyası meme kanseri olarak kesinlikle algılanmaması gereken ve genelde geçici olan fiziksel bir rahatsızlıktır. Üzüm tanesi büyüklüğünde 1 cm ve 2 cm boyutunda olanlar çoğu zaman kendiliğinden kaybolur. Daha büyük ve 5 cm civarındaki memedeki yumru oluşumlarında ağrılara neden olabilmektedir. Memede kitle büyümesinden belki bu safhada ve kalıcı olarak iyileşmemesi halinde endişe edilebilinir.

MEMEDE KİST YA DA MEMEDE KİTLE NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Memede kist ya da memede kitle, genelde elle yoklayarak kolayca fark edilebilir. Kadınlarda 30 yaşı ve üstü yaşlarda ve zamanla bu yumruların görülme sıklığı gittikçe artar. Teşhis için mamografi ya da röntgene bakmak gerekecektir. Genelde doktorlar size, tuzlu beslenmenin azaltılması ve kafein içerikli besinlerden uzak durulması ve de meme destekleyici tarzda sütyenlerin sürekli giyilmesini önereceklerdir. İlerlemiş safhalarda ince iğne aspirasyon yöntemi ile kitle içindeki sıvı çekilir. Bu tedavi sırasında çekilen sıvı berrak ve tekrar aspirasyon gerekmez ise kendiliğinden geçer ve tedaviye devam etmeye lüzum kalmaz. Aspirasyon sırasında eğer iğne kanlı bir sıvı ile dolarsa ve tekrar tekrar aspirasyon ile memedeki kitlede küçülme ve kaybolma göstermezse belki cerrahi müdahale gerekebilir. Memeden alınan sıvı biyopsi için laboratuvarda analize gönderilir ve tetkik neticesinde çıkacak sonuçlara göre tedavi önerilir.

MEMEDE KİTLE KESİNLİKLE MEME KANSERİ DEĞİLDİR !

Memede kitle görülmesi yaygın olmasına rağmen duyumlarla hareket eden kadınlar tarafından meme kanseri olarak algılanabilmektedir. Buna karar verecek olan doktorlardır. Genelde her on kadından birinde görülebilen memede kistlerin pek azı meme kanseri olarak karşımıza çıkar. Ağrılı meme kitleleri için ağrı kesiciler kullanımı önerilir. Bunun yanında doğum kontrol hapları ve hormon hapları sebebi anlaşılamayacak şekilde memelerdeki kitle oluşumunu yavaşlatabilmektedir. Kafein ve tuzdan uzak durulması ve bunların memede kitle oluşumuna neden olacağının söylenmesi tecrübelere dayanan fakat bilimsel gerçekliği olmayan tavsiyelerden ibarettir.