Memede Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Meme; süt bezleri, süt kanalları ve yağ dokusu ile oluşan bir organdır. Tıpta kadınların üreme organlarından biri olarak görülmektedir. Bunun sebebi ise memede meydana gelen herhangi bir değişim veya hastalık yumurtalıklardan gelen hormonlardan kaynaklanmaktadır.

Memede hayat boyunca pek çok değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişikliklerin başında ise ele gelen kitleler yer almaktadır. Birçok insan için fark edildiğinde oldukça korkutucu bir durum olarak tabir edilen meme kitleleri, değişik nedenlerle ortaya çıkmış olabilirler. Özellikle genç kızlarda ağrılı şekillerde fark edilen meme kitleleri genel olarak fibroadenomlardan oluşmaktadır.

Fibroadenomlar, memede meydana gelen iyi huylu ve zararsız kitlelerdir. Bu kitleler 20 ila 40lı yaş gruplarında oldukça sık görülmektedir. Fibroadenomlar genellikle ultrason yardımı ile meme kanserinden ayırt edilebilmektedir. Meme kanserine dönüşmez ve çok yavaş büyüyüp yayılma göstermedikleri için herhangi bir tehlike içermezler.

Meme kanseri riski bulunan kitleler ağrı belirtisi göstermez ve meme yüzeyinde bozukluklar ile tespit edilebilmektedir. Memede kitle sebebi ile doktora başvurduğunuz sırada yapılacak olan ilk işlem 35 yaşından küçük olanlar için ultrason, 40 yaşından büyükler için ise mamografiyle birlikte ultrason çekilmektedir. Yaşınız 35 ila 40 yaşın arasındaysa belirti ve bulgular eşliğinde mamografiye veya ultrason çekimine karar verilir. Memede karşılaşılan kitlede tedavi gereken tek durum kötü huylu tümörlerin varlığıdır. Meme kanseri dışında memede meydana gelen herhangi bir durumda tedavi gerekmez. Doktor tarafından yapılan muayenenin ardından radyolojik tetkiklerin sonucu beklenir ve ardından ön tanı oluşturulur. Meme kanseri riski yüksek olan hastaların muayenesindeki bir sonraki adım memede bulunan kitleye iğne yardımı ile biyopsi yapılması istenir. Biyopsinin ardından kitlenin iyi veya kötü huylu olup olmadığı kesin olarak ortaya konur.

Kanser olma riski düşük hastalar takibe alınarak kitlenin davranışı incelenir. Eğer bu risk orta derecede ise hastalar 3 veya 6 ay ara ile biyopsi veya radyolojik takibine alınır. Radyolojik tetkiklerde dünyaca bilinen BIRADS (Breast Imaging Reporting and Data System) değerlendirmesi ile yapılır. Risk değerlendirmesine göre BIRADS 1 ve BIRADS 2 düşük risk anlamına gelmektedir. BIRADS 3 orta risk, BIRADS 4 ve BIRADS 5 yüksek riski temsil eder. Yüksek risk kapsamına giren hastalara iğne biyopsisi yapılmaktadır. Memede bulunan her kitle kanser olarak düşünülmemelidir. Risk taşıyan kitleler etraflıca bir muayene edilir ve tetkik yapılarak sonucuna göre bir yöntem belirlenir. İncelemelerin ardından gereken tedavi veya takibe başlanır.