Meme Kanseri Teşhisi

Meme Kanseri Teşhisi

Meme kanserinin teşhisi, diğer kanser türlerine oranla çok daha kolaydır. Diğer pek çok kanser türünde hastalık sessizce ilerler ve ileri evrelere gelene dek çok fazla bir belirti ortaya çıkmaz. Bu nedenle geç teşhis edilir ve çok ciddi riskler barındırır. Meme kanseri ise en azından ilk belirtilerinin teşhisi kolay bir kanser türüdür. Kesin bir tanı konması için tıbbi testler gerekli olsa da bir ön tanı için evde kendi kendinizi muayene edebilirsiniz.

Meme kanserinde teşhisinde ilk adım elle muayenedir. Hastalara bunu kendi kendilerine ayna karşısında da yapabilirler. Sıcak bir duş ile vücudunuzu yumuşattıktan sonra elle muayene etmek, meme içinde oluşan kitleyi daha rahat hissetmenize olanak tanır. Ancak kendi kendinize elle muayene yapmak istiyorsanız öncelikle doktorunuzdan elle muayene tekniklerini ve dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenmelisiniz.

Meme içinde kitle oluşumunun iki türü bulunmaktadır. İlki kist adı verilen kitle oluşumudur. Kistlerin içi sıvı ile doludur ve meme kanseri riski barındırmazlar. Bir diğer kitle oluşumuna solid adı verilir. Solidlerin içi katı bir madde ile doludur ve meme kanseri riski oluştururlar. Elle muayene ile kist ve solid arasındaki farkı anlamak mümkün değildir. Bu nedenle meme içinde bir kitle oluşumu tespit ederseniz hemen doktora gitmelisiniz.

Meme içinde kitle oluşumu ile bir ön teşhis yapabileceğiniz gibi meme dışından da belirtileri takip edebilirsiniz. Örneğin memede meydana gelen çukurlaşmalar, kızarıklıklar, yaralar ve şekil bozuklukları meme kanserinin sinyalleri olabilir. Meme başlarını sıkın ve akıntı olup olmadığını kontrol edin. Eğer akıntı varsa doktora başvurun.

Meme kanserinin teşhisi için diğer yöntemler mamografi ve ultrasondur. Kist ile solid arasındaki farkı anlamanın etkili bir yoludur. Kist ile solid arasındaki fiziksel farklılıklar ortaya çıkar.

Meme kanserinin teşhisi için en etkili yol ise doku örneği ile yapılacak bir iğne aspirasyon biyopsisi olur. Kitlenin kanser hücresi barındırıp barındırmadığını öğrenmenin en sağlam yolu budur. Tümörün iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu ortaya çıkar. Çıkan sonuca göre tedavi süreci başlar.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.