Meme Kanseri Tedavisi

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanserinin tedavi süreci öncesinde önemli bir faktör teşhis sürecidir. Meme kanseri ne kadar erken teşhis edilirse, tedavi de o kadar kolay ve başarılı olmaktadır. Meme kanserinin neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmese de belirtileri hakkında artık pek çok şey bilinmektedir. Meme kanserinin elle muayene ile bir ön teşhisi yapılabilir. Sonrasında mamografi ve ultrason ile meme kanserine yönelik araştırmalar yapılır.

Meme kanseri, memede bir kitle oluşumu ile kendini gösterebilir. Bunun yanı sıra meme ve çevresinde ağrılar, yaralar, akıntılar ve derideki bozukluklar meme kanserinin belirtileri olabilir. Meme ile ilgili her türlü değişim dikkatle takip edilmelidir.

Meme kanserinin tedavi sürecinde önemli olan faktörler kanserli hücrenin büyüklüğü, ne kadar yayıldığı ve yayılma hızı ile hangi organlara sıçradığıdır. Çünkü meme kanseri tedavisinde süreç kanserin evrelerine göre değişiklikler göstermektedir.

İlk evrede meme kanseri hücresi 20 mm’den daha küçüktür. Bu evrede kanserli hücre henüz lenf bezlerine geçmemiş haldedir. Bu nedenle lenf bezlerinin alınması ile memenin korunması amaçlanır ve buna ek olarak radyasyon tedavisi uygulanır. Bu tedavi kansere göre kemoterapi ve hormonoterapi ile de desteklenebilir. Bu evre genel olarak meme kanserinin erken teşhis edildiği hastaların yer aldığı evredir.

Meme kanserinin ikinci evresinde kanserli tümör hücresi 20-50 mm aralığında bir boyuta sahiptir. Ancak yine de kanserli hücre henüz lenf bezlerine geçmemiş haldedir. Bu nedenle ilk evre ile benzer bir tedavi süreci izlenir.

Meme kanseri tedavisinde üçüncü evrede ise kanserli hücre lenf bezlerine ve göğüsün dışına geçmiş haldedir. Bu evrede bulunan bir hastaya uygulanan ilk tedavi cerrahi müdahale ile tümörün alınmasıdır. Sonrasında kemoterapi ve hormonoterapi tedavileri uygulanabilir.

Üçüncü evrenin bir diğer halinde ise tümör boyutu önemsenmez. Lenf bezlerine geçmiş olan tümörlü hücrenin boyutunun küçültülmesi amacıyla Neoadjuvant adı verilen bir tedavi yöntemi uygulanır. Tümörlü kitlenin boyutunun küçültülmesinden sonra ise mastektomi ve lampektomi uygulamaları yapılır.

Meme kanserinin dördüncü evresinde kanser artık göğüs dışına yayılmış haldedir. Bu evredeki hastaların meme kanseri olduğu geç fark edilmiştir. Bu evrede yapılacak ilk şey hastanın ömrünün uzatılmasının yanı sıra yaşam kalitesinin de arttırılması olmaktadır. Bu evrede uygulanan tedavi kemoterapi ve hormonoterapidir. Zaman zaman ek olarak mastektomi de uygulanabilir.

Meme kanseri tedavisi sürecinde bazen göğüs alınmaktadır. Bunun yerine plastik cerrahlar yeni bir göğüs rekonstrüksiyonu yapabilir.

Meme kanserinin tedavi sürecinde bir diğer önemli aşama ameliyattır. Cerrahi müdahale, meme kanseri olduğu erken teşhis edilen ve meme kanserinin yayılmadığı hastalar için başvurulan yöntemlerden biridir. Tümörlü hücrenin ve etrafındaki bir miktar dokunun alınması ile birlikte kanserin önünün kesilmesi amaçlanır. Yani ilk iki evredeki meme kanseri hastalarına uygulanabilir.

Diğer tedavi yöntemleri, cerrahi müdahaleye ek olarak yapılmaktadır. İlk iki evrede bulunan bir hasta için ana tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Elbette burada önemli olan başka faktörler de bulunmaktadır. Cerrahi müdahalenin yapılabilmesi için hastanın tercihi de dikkate alınır. Bunun yanı sıra erken teşhis edilmiş olması ve tümörün yayılmamış olması önemlidir. Hastanın yaşı da cerrahi müdahale için belirleyici bir kriterdir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.