Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır

Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Meme kanseri, diğer kanser türlerinden farklıdır. Çünkü meme kanseri, elle muayene ile de anlaşılabilmektedir. Kesin bir teşhis ortaya koymasa da kanser ile ilgili fikir verebilecek bir muayene yapılabilir. Diğer kanser türlerinde ise hastalık sessizce ilerler ve belli bir aşamaya kadar belirti gözlenmez.

Eğer evinizde kendi kendinize meme kanseri muayenesi yapmaya karar verdiyseniz ilk olarak doktorunuzdan nasıl yapıldığını öğrenmeniz gerekir. Meme içinde kitle oluşumu ve sertleşmeler bazen adet dönemlerinde olabilmektedir. Bu nedenle eğer meme kanseri için elle muayene yapacaksanız adet döneminden sonraki günlerde yapmanız sağlıklı bir sonuç için faydalı olur.

Meme kanserinin tespiti için en güvenli yollardan biri mamografidir. Bu nedenle sağlık personelleri genelde elle muayeneyi tavsiye etmezler. Çünkü zaman zaman yanıltıcı olabilir ve hastalığın geç teşhisine neden olabilir.

Ancak yine de elle muayene yapmak konusunda kararlıysanız, ilk olarak doktorunuza başvurmalı ve muayene tekniklerini öğrenmelisiniz. Elle muayene konusunda en ufak bir tereddüdünüzde doktorunuza başvurmalısınız.

İlk olarak memenizin şekline odaklanın. Memenizde çukur oluşumu ya da şeklinde veya simetrisinde bozukluk olup olmadığına dikkat edin. Ayna karşısında inceleme yapabilirsiniz. Meme muayenesinde etkili bir diğer yol ise duştayken ve cildinizi sabunla yumuşattıktan sonra muayene etmektir. Elle muayenede yapmanız gereken ilk olarak hafif basınçlı hareketler ile yüzeye yakın bölgelerde kitle olup olmadığını kontrol etmektir. Derine indikçe basıncınızın şiddetini arttırmalısınız. Meme başlarını sıkarak akıntı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer akıntı varsa, hele de kanlıysa, hemen doktora başvurmalısınız.

Memede oluşan kitlelerin çoğu iyi huyludur ve meme kanseri riski barındırmaz. Ancak meme muayenenizde bir kitle tespit ederseniz hemen doktora gitmelisiniz. Çünkü meme içinde oluşan bir kitlenin kist mi yoksa solid mi olduğunu anlamanın en iyi yolu ultrasondur.

Özellikle 40 yaşından sonra düzenli olarak meme kanserine yönelik doktor kontrollerinden geçmelisiniz. Bu testler ile kötü huylu bir tümör erkenden fark edilebilir. İyi ve kötü huylu tümör kitleleri farklı fiziksel yapıdadırlar ve en iyi mamografi ve ultrason ile belirlenebilirler. Ancak bunlara ek olarak kitlenin kanser hücresi olup olmadığını anlamanın en sağlam yolu, doku örneğini araştıracak bir iğne aspirason biyopsisidir.

Kötü huylu bir tümör saptanırsa ne kadar ilerlemiş olduğu tespit edilir. Vücuda yayılmış bir tümöre metastaz denir ve çeşitli testlerle ne kadar yayıldığı saptanabilir. Ayrıca tedavi sonrası tekrarlamaması için de gerekli önlemler alınır.